podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Fryburg
reklama
Piotr Paciorkiewicz
zmień font:
Fryburg
Geozeta nr 7
artykuł czytany 4736 razy
Fryburg to stolica szwajcarskiego kantonu Fryburg, leżąca w zakolu rzeki Sarine. Miasto zostało założone w 1157 roku przez Berchtolda IV księcia von Zaehringen, aby kontrolować przeprawę przez bród na rzece Sarine. W 1277 roku przeszło na własność synów Rudolfa z Habsburgów, którzy opuścili miasto w 1452 roku. Zanim Fryburg stał się pełnoprawnym członkiem Związku Szwajcarskiego w 1481 roku, miasto brało udział w odparciu Karola Burgundzkiego pod Grandson.
Fryburg to jedno z piętnastu miast założonych planowo w drugiej połowie XII w. przez hrabiów von Zaehringen. W dużej mierze zachowało ono swój średniowieczny wygląd i układ ulic. Kolejnym jest Berno ufundowane przez Berchtolda V w 1191 roku. Hrabiowie, wznosząc warowne zamki i miasta, pragnęli położyć podwaliny niezależnego państwa pod swym panowaniem. Ich działalność doprowadziła do wykształcenia oryginalnych zasad budowy miast. I ta oryginalność architektonicznego założenia zasługuje na większą uwagę.
Jak wszystkie miasta zaehringowskie, Fryburg leży w zakolu rzeki na półwyspie stromo opadającym w jej kierunku i otoczonym przez nią z trzech stron. Można powiedzieć, że Zaehringenowie zrywają z rzymską tradycją budowy miast. Brak tu jest głównej osi miasta – szerokiej ulicy będącej jednym z ramion krzyża tworzącego kręgosłup sieci ulicznej. Nie ma też prostąkątnego rynku. Jego targowa funkcja została przejęta przez jedną z głównych ulic. Charakterystyczną cechą tych miast była parcelacja działek. Wszyscy osadnicy dostawali działki o identycznych wymiarach. Były one tak duże, że przekraczały potrzeby ich właścicieli, którzy je odsprzedawali. Spowodowało to specyficzną zabudowę – frontony kamienic biegną wzdłuż jednej linii lecz różnią się szerokością, wielkością dachu i kształtem podcieni, co niezwykle urozmaiciło obraz miejskiej ulicy.
Stary Fryburg niewiele zmienił swój wygląd od czasów średniowiecza. Nad miastem góruje olbrzymia gotycka katedra świętego Mikołaja z trzynastoma witrażami J. Mehoffera i organami Alojzego Moosera. Niesamowite wrażenie robią wąskie średniowieczne uliczki stromo zbiegające od katedry w kierunku rzeki, przy których poukrywane są małe urocze bary serwujące wyrób lokalnego browaru – piwo Cardinal. We Fryburgu trzeba również koniecznie zobaczyć kościół Franciszkanów z 1281 roku i kościół Św. Maurycego z 1255 roku oraz przepiękny, ciągle używany, drewniany most kryty – Pont de Berne – z XVI wieku!

górapowrót
kursy walutkursy walut
Szwajcaria (frank) 1 CHF =  4,26 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]