[Recenzja] Tatry i Podtatrze. Atlas Satelitarny 1:15 000
artykuł czytany
6365
razy
Tatry i Podtatrze. Atlas Satelitarny 1:15 000. Wyd. 1, 2006, Warszawa: GEOSYSTEMS Polska Sp. z o.o. Redakcja atlasu: Grzegorz Głazek, koncepcja i układ atlasu: Jarosław Januszewski, Grzegorz Głazek, Witold Fedorowicz-Jackowski.
Tatry, ze względu na swą atrakcyjność turystyczną to obszar wyjątkowo często prezentowany na mapach. Liczne opracowania kartograficzne dostępne w księgarniach zazwyczaj ograniczają się w swym zasięgu do Tatr Polskich. Również skala map nie zawsze pozwala na szczegółową prezentację obszaru. Na tym tle wyróżnia się nowy atlas wydany przez firmę GEOSYSTEMS.
Tatry i Podtatrze. Atlas Satelitarny 1:15 000 jest bardzo udaną kompilacją obrazu satelitarnego i tradycyjnej mapy. Dzięki pionowej osi obserwacji, wysokiej rozdzielczości obrazu (2.5/3 metra dla obrazu zasadniczego) oraz przyjętej skali uzyskano kartometryczny i bardzo szczegółowy obraz terenu rozciągający się pomiędzy Jeziorem Orawskim na północnym zachodzie, Jeziorem Czorsztyńskim na północnym wschodzie, Jeziorem Liptowskim na południowym zachodzie oraz Popradem na południowym wschodzie. Całość obrazu pozyskanego przez satelitę SPOT 5 we wrześniu 2003 roku przedstawiono na 90 rozkładówkach (180 stron map). Dodatkowo co 1 minutę kątową naniesiono linie siatki pozwalające na korzystanie z odbiorników GPS.
Na ten szczegółowy obraz terenu nałożono wybrane informacje za pomocą symboli kartograficznych. Są one zestawione w trójjęzycznej legendzie (polski, angielski, słowacki). Zakres treści ustępuje ilościowo nieco znakom stosownym na mapach turystycznych, jednak różnica ta jest niewielka i wynika przede wszystkim z tego, iż nie jest to de facto atlas turystyczny. Najważniejsze informacje potrzebne do orientacji w terenie są przedstawione bardzo starannie i czytelnie. Zastrzeżenie może budzić jedynie prezentacja szlaków turystycznych. O ile wiedzie on dobrze widoczną ścieżką to przerywanie linii szlaku nie budzi wątpliwości co do jego przebiegu. Jednak w skalnych partiach lub w lesie (szczególnie na zacienionych zboczach) taki zabieg nie pozwala jednoznacznie na określenie przebiegu szlaku. Również delikatnemu wzmocnieniu (być może tylko pogrubieniu) powinna ulec wstążka granicy państwowej, niekiedy zupełnie ginąca.
Na pochwałę zasługuje niespotykana nawet na mapie topograficznej "Tatry Polskie" w skali 1:10 000 liczba opisanych kulminacji (szczyty, turnie, turniczki) oraz przełęczy i szczerbin wraz z podaniem ich wysokości. Przy opisie wysokości znajdziemy informację czy jest to jedynie wysokość przybliżona czy też pochodzi z najnowszych map polskich i słowackich lub z map sprzed 1939 roku (niektóre kulminacje nie miały późniejszych pomiarów). Te informacje mogą być bardzo cenne przy planowaniu wyjść w wyższe partie gór dla osób wspinających się oraz skialpinistów.
Udział w pracach nad atlasem takich autorytetów w kwestii nazewnictwa jak Witold Paryski i Józef Nyka gwarantował jego staranne opracowanie. Przy pracach nad nazewnictwem oparto się na wielu źródłach dzięki czemu udało się wychwycić i sprostować pewne błędy pojawiające się na współczesnych mapach. Po stronie słowackiej stosowano nazwy polskie (egzonimy) i jedynie w przypadku różnobrzmiących nazw lub różnych znaczeniowo podawano w nawiasie nazwę oryginalną np. Dolina Staroleśna [Vel'ka Studená dolina]. Wszystkie nazwy oryginalne można odnaleźć w indeksie nazw. Zastosowanie kolorów w indeksie nazw dodatkowo je porządkuje ze względu na kategorie obiektów, których dotyczą.
Na końcu Atlasu znajdziemy wizualizację 3D całego obszaru Tatr z zaznaczonym zasięgiem zniszczenia lasów na Słowacki dokonanego przez wichurę 19 listopada 2004 roku, a więc już po sporządzeniu głównego obrazu satelitarnego zamieszczonego w publikacji.
Do Atlasu załączona jest również płyta CD ROM z aplikacją Tatry i Podtatrze 3D, która pozwala na wirtualne szybowanie nad tatrzańskimi wierchami. Można więc dotrzeć w każdy zakątek Tatr lub obejrzeć górską panoramę z dowolnego miejsca. Program pozwala na określenie wysokości i współrzędnych dowolnie wybranego punktu jak również dokonania pomiaru długości założonej trasy. Zasięg obszaru po jakim możemy się poruszać jest nieco większy od zasięgu obrazu wydrukowanego w Atlasie.
Więcej o atlasie na stronie:
www.tatryatlas.pl