Belize - koralowy kraj
artykuł czytany
24610
razy
Wyspa St. Georges Cay pełna jest kolonialnych rezydencji. To tu w 1784 r. flota hiszpańska złożona z 19 statków napadła na osiedle. W 14 lat później Anglicy odbili je z rąk Hiszpanów ustanawiając panowanie nad krajem, który niepodległość uzyskał dopiero w 1981 r.
W Belize, podobnie jak w Gwatemali czy Meksyku, zachowały się architektoniczne świadectwa kultury Majów. Pozostałości świątyń, piramid, steli i boisk do gry w piłkę znajdują się w San Jose, Lubaantum, Puslha, Nohochtunich, Xunantunich i Altun Ha. Osiedla te zostały opuszczone przez Majów z niewiadomych przyczyn. Uczeni spodziewają się wyjaśnienia przyczyn nagłego przeniesienia się ich do północnej części półwyspu Jukatan po 850 roku. Dotychczas przypuszczano, że powodem tego były klęski żywiołowe, wyjałowienie gruntów uprawnych lub powstania chłopskie przeciw panującej kaście kapłańskiej.
Obecnie Indianie ze szczepów Majów Mopan i Kekchi są chrześcijanami. Zachowali jednak obok języka również dawne obrzędy, łącząc wiarę w dawnych bogów z chrześcijaństwem.
* * *