podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Ameryka Północna » Wyspa piratów
reklama
Rafał Cezary Piechociński
zmień font:
Wyspa piratów
Geozeta nr 8
artykuł czytany 13115 razy
Największym błędem Bonito było jednak przyłączenie do swojej załogi dwóch brytyjskich żołnierzy służących pierwotnie na jednym z napadniętych przez niego statków. Wkrótce zostali oni bowiem pojmani przez władze korony i zmuszeni, za obietnicą darowania im życia, do wskazania kryjówki Benito w Indiach Zachodnich. Złapany w pułapkę pirat wkrótce został powieszony, a dwóm brytyjskim zdrajcom nigdy więcej nie udało się już powrócić na wyspę. Wartość pozostawionych skarbów oszacowano na 300 milionów dolarów.

Skarby nie odkryte

Panuje przekonanie, że na wyspie znajduje się również tak zwany "skarb Limy". W 1820 roku, kiedy znany awanturnik Jose de San Martin zmierzał do Limy (Peru), hiszpański wicekról oraz przedstawiciele ponad 50 kościołów w mieście postanowili o przeniesieniu miejskiego złota i srebra w inne miejsce. Wśród drogocennych przedmiotów objętych przeniesieniem znalazł się naturalnej wielkości posąg dziewicy Marii. Stwierdzono, że nierozsądne byłoby ukrycie ich w pobliżu Limy. Wniesiono je więc na statek cieszącego się dużą renomą brytyjskiego kupca Williama Thomsona. Plan zakładał, że załadowany nimi statek Thomsona - "Mary Dear" będzie krążyć po wodach przybrzeżnych aż do czasu unormowania się sytuacji w kraju. Jednak ładunek o takiej wartości okazał się pokusą nie do odrzucenia. Pewnej nocy Thomson wraz z załogą poderżnęli gardło mianowanemu przez wicekróla strażnikowi i po wyrzuceniu jego ciała za burtę, wzięli kurs na Wyspę Kokosową, gdzie zakopali skarby. W drodze powrotnej "Mary Dear" została złapana przez hiszpańską marynarkę wojenną. Załoga została oskarżona o piractwo i (oprócz Thomsona i jego najwierniejszego towarzysza) zgładzona w egzekucji. Ocaleni w zamian za darowanie im życia zgodzili się zaprowadzić Hiszpanów do zagrabionych skarbów. Jednak gdy tylko cała ekspedycja znalazła się na wyspie, Thomson i jego kamrat natychmiast rzucili się w dżunglę i nie zostali już odnalezieni. Zrezygnowani Hiszpanie musieli opuścić wyspę z pustymi rękami.
Do dnia dzisiejszego blisko 300 ekspedycji badawczych usiłowało odszukać ukryte skrzynie ze skarbami. W latach 1935-1940 próbował tego nawet amerykański prezydent Franklin de la Roosevelt. Wyspa jednak wciąż czeka na wielkie odkrycia. Wciąż nęci i przyciąga rządnych przygód poszukiwaczy.
Strona:  « poprzednia  1  [2] 

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]