Strzelecki World Odyssey - Tasmania 2008 - Dziennik podróży
artykuł czytany
985
razy
Na szczycie Ben Lomond zastała nas gęsta mgła i deszcz, szczyty pokryte były śniegiem, a góra sprawiała bardzo niegościnne, wręcz przerażające wrażenie. Podobne spostrzeżenia zachował też i Strzelecki, bowiem na szczycie natrafił na burzę z piorunami. O tym, że góra ta nie jest wcale tak straszna, w jakim świetle ją ujrzeliśmy, przekonały nas jedynie przemykające stada kangurów. Na koniec dnia, po wszystkich trudach zdobywania najwyższych szczytów, na niebie pojawiła się tuż przed nami w całości tęcza. Odczytaliśmy to jako dobry znak dla naszej Strzeleckiej Przygody.
Tego dnia przejechaliśmy mnóstwo kilometrów po trudno dostępnych terenach, by na koniec o godz. 22:00 zatrzymać się w Bicheno Backpackers Hostel (55 AUD $/dwójka; 11 Morrison Street; www.bichenobackpackers.com) usytuowanego między parkami narodowymi Freycinet i Douglas Apsley. Bicheno to sympatyczna turystyczna miejscowości, pięknie położona, znana dużego akwarium, z nocnych wycieczek małych pingwinków (Fairy Penquins - łac. Eudyptula minor), wspaniałych warunków do nurkowania i wędkowania.
8 kwietnia
W Bicheno nasyciliśmy się pięknymi widokami i ruszyliśmy do Freycinet National Park. Za pozostawienie samochodu na parkingu przed wejściem do Parku trzeba zapłacić 22 AUD $/24 h. Jeśli chodzi o opłaty do wszystkich parków narodowych to ceny są identyczne: 22 AUD $/24 h od samochodu (do 8 osób) lub w innym przypadku 11 AUD $/24 h od osoby; wakacyjny bilet do 8 tygodni kosztuje 56 AUD $ za samochód i 28 AUD $ za osobę; roczny karnet na wszystkie parki poza sezonem (od 1 maja do 31 października) wynosi 66 AUD $ za samochód (ze zniżką 53 AUD $), a w sezonie (od 1 listopada do 30 kwietnia) 90 AUD $ za samochód (ze zniżką 72 AUD $); roczny karnet na 1 park narodowy - poza sezonem 33 AUD $ (ze zniżką 26,50 AUD $),w sezonie 46 AUD $ (ze zniżką 37 AUD $); karnet na 2 lata na wszystkie parki wynosi 115 AUD $ (na samochód, do 8 osób), ze zniżką 95 AUD $. Będąc w Tasmanii koniecznie warto poświęcić kilkanaście godzin na fascynujący treking po półwyspie Freycinet, by z górskich szczytów przedrzeć się wprost na przepiękne plaże nad Morzem Tasmańskim.W ten właśnie sposób wylądowaliśmy na uroczych Wineglass Bay i Promise Bay. Naprawdę wspaniałe rejony! W drodze powrotnej z półwyspu wstąpiliśmy na farmę świeżych ostryg - niebo w gębie, zwłaszcza, gdy taką ucztę zorganizuje się tuż nad Wielką Zatoką Ostryg (Great Oyster Bay) - klimat niezpomniany! Po Wineglass Baycałodziennym trekkingu Swanseana nocleg zatrzymaliśmy się w niestety dość drogiej, turystycznej miejscowości Swansea, wktórej wielu możliwości taniego noclegu nie było. W końcu zdecydowaliśmy się na hostelSwansea Backpackers (96 Tasman Highway; 75 AUD $/dwójka; niestety nie udało nam się wypertraktować żadnej zniżki) tuż obok znanego Bark Mill - młyna do mielenia kory czarnej wikliny na proszek zawierający kwas używany w dawniejszych czasach do garbowania skóry. Kolację zjedliśmy w barze obok hotelu, jednak ani ceny, ani porcje nie były zadowalające.
9 kwietnia
Od rana posnuliśmy się po miasteczku Swansea, odwiedzając Morris General Store z 1833-34 roku, w którym zakupiliśmy wędkę. Możliwe, że i Strzelecki wpadł kiedyś do tego sklepu przemierzając w 1840 roku te rejony. Przespacerowaliśmy się na Waterloo Point, skąd widać Park Narodowy Maria Island. 2 km od Swansea zatrzymaliśmy się w Kate's Berry Farm, na kawie i przepysznym ciastku z lodami truskawkowymi. Pychota!
Dalej z wybrzeża ruszyliśmy w głąb wyspy wjeżdżając na Midland Highway, ponieważ kolejnym etapem naszej wyprawy były miasteczka i tereny, które badał Strzelecki: Richmond, Colebrook (dawne Jerusalem), Jericho, Oatlands, Ross, Cambell Town.
W tych okolicach (głównie Jerusalem) Strzelecki odkrył złoża węgla. W obszernym artykule nt. węgla opublikowanym w "Tasmanian Journal of Natural Sciences" w roku 1842 przedstawia on wyniki dokładnej analizy węgla m.in. z Port Arthur, Richmond, Jerusalem, Jerycho, doliny rzeki South Sk, zatoki Research. W Campbell Town naszą uwagę zwróciła charakterystyczna kolonialna architektura miasteczka oraz Red Bridge wybudowany z cegieł zrobionych przez więźniów przetrzymywanych w garnizonie w 1880 r.
W Ross zwiedziliśmy historyczny most z 1836r. oraz Tasmanian Wool Centre prezentujące różne rodzaje wełny z merynosów i proces jej przeróbki.
Przeczytaj podobne artykułyfotoreportaż