Wystawa fotografii Łukasza Walla "Przez bezdroża Tybetu..." obrazująca tybetańską współczesność jest prezentowana
od 16.07.do 15.10.2007 w Centrum Sztuki IMPART, ul. Mazowiecka 17, 50-412 Wrocław, impart@impart.art.pl, tel.: (071) 344 28 16. Wstęp wolny.
Wystawa ta jest owocem wielu wypraw autora do Kraju na Dachu Świata i w możliwe szeroki sposób przedstawia codzienność Tybetu i jego mieszkańców. W październiku, po powrocie Łukasza Walla z ostatniej wrześniowej wyprawy do Tybetu odbędzie się prezentacja przeźroczy. Dokładny termin pokazu slajdów zostanie podany w późniejszym terminie.
Jedno z najbardziej tajemniczych i niedostępnych miejsc na świecie, do dziś nie do końca poznane. Monumentalne, pokryte lśniącym lodem i śniegiem łańcuchy górskie, wysokogórskie kamienne pustynie, po których wędrują tybetańscy koczownicy wypasający stada jaków, majestatyczne budowle klasztorów i samotne ruiny - niemi świadkowie dawnych wydarzeń, nieskończone przestrzenie ciągnące się po horyzont i rozmodleni pielgrzymi udający się do świętych miejsc - tak można najkrócej opisać "krainę otoczoną murem śnieżnych gór", jak nazywają swoją ojczyznę Tybetańczycy.
Kraj ten jest kolebką buddyzmu tybetańskiego z licznymi świątyniami, stupami, czortenami, niektórymi zamienionymi w muzea, ojczyzną Dalaj Lamy, miejscem bardzo żywego i prawdziwego kultu religijnego pełnego mistycyzmu, tajemniczości, gdzie do dziś wykorzystuje się wizje, wróżby, wyrocznie, ludowe wierzenia, gdzie religijne praktyki są na porządku dziennym, a mnisi uparcie bronią swojej wiary wbrew władzom chińskim.
Tybet to również mistyczna kraina wiecznej młodości "Shangri-la" zawieszona pomiędzy światem bogów a światem ludzi, gdzie przezwyciężono prawa natury i gdzie można było nawiązać kontakt ze światem duchów. To, jak głosi stary tybetański tekst, jedno z dwudziestu czterech świętych miejsc świata, kolebka życia, to niczym wyłaniająca się znikąd świątynia ze skał.
W pradawnym proroctwie Tybet jest krajem, gdzie "wysokie góry są niczym filary podtrzymujące niebo, stoki górskie o barwie ochry przypominają złote góry, gdzie rosną zioła o przyjemnym zapachu. Jesienią barwę czerpią od kwiatów złocistych, a latem zaś od turkusowych".
Jaki jest Tybet naprawdę?
Łukasz Wall - Wrocławianin, inżynier ze stopniem doktora, nauczyciel akademicki, organizator egzotycznych wypraw. Pracę naukową połączył z życiową pasją: poznawaniem nowych miejsc i ludzi, odkrywaniem odległych kultur, oczarowaniem górami oraz fotografiką. Zapisem jego podróży są audycje radiowe, artykuły prasowe i fotografie prezentowane na wystawach oraz w internecie na stronach:
www.wyprawy.info.pl