www.3zywioly.onet.pl
W pierwszy dzień (piątek), od 19.00 startujemy z Nocnym Maratonem Filmowym. W czasie 10 godzin projekcji non stop zaprezentowane zostaną dokumenty – m.in. słynny film Wernera Herzoga – "Spotkania na krańcach świata". Ten znany wszystkim niemiecki dokumentalista tym razem wybrał się na Antarktydę. Przy pracy w jednej z niewielkich osad naukowych spotkał niemal samych podróżników. Luźne refleksje stamtąd płynące wykraczają poza ten zimny kontynent. Pokażmy ponadto nagrodzony Grand Prix Planete Doc Review 2008 "W górę Jangcy" i w końcu niesamowitą, bałkańską opowieść "Księga rekordów Szutki"
Fakt, że kobiety rządzą światem i go zdobywają w XXI wieku spróbujemy potwierdzić już w drugim dniu imprezy (sobota). Wprawdzie festiwalowe prezentacje rozpoczynają w sobotę mężczyźni, zabierając widzów wysłużonym Oplem Kadetem na Dach Świata, ale zaraz po nich prawdziwa kobieta – Ania Grebieniow pokaże jak dowodzi mężczyznami na... żaglowozach, mknących po pustyni Gobi.
Santeria – nie jest zapomnianą krainą, ale mało znaną nam synkretyczną religią na Kubie. Zaprzedali jej duszę m.in. Basia Radwańska i Adam Kwaśny.
Tymczasem Ania i Jakub Urbańscy zabiorą nas do jednego z ostatnich bastionów egzotyki – na Papuę, pokażą miejsca do których nie docierają biali ludzie . A co zjadła Alicja po drugiej stronie lustra? – To bynajmniej nie jest abstrakcyjne pytanie postawione przez kolejną parę kultowych podróżników – Asię i Ediego Pyrków. Nie wprost spróbują odpowiedzieć, dlaczego podróżowanie uzależnia, i jak można leczyć ten nałóg. Na zakończenie sobotniego wieczoru Elżbieta Dzikowska – pierwsza dama polskich podróży, zdradzi nam sekrety zjednywania świata uśmiechem.
W trzeci dzień (niedziela) nie powinno padać, – choć prezentacje rozpoczynają jeźdźcy burzy. Kasia Gembalik i Mikołaj Książek zabiorą nas kosmiczną pakistańską ciężarówką w pięciomiesięczną trasę. Po nich Rajesh Kumar Shaw – najprawdziwszy Hindus z Kalkuty – pierwszy obcojęzyczny gość w historii festiwalu. Rajesh, jak większość podróżników, jest wrażliwcem wyczulonym na cudze nieszczęście. Wnikliwie podpatruje swoje podwórko i nie brakuje mu sił na zbadanie i utrwalenie obrazów z nietkniętej jeszcze cywilizacją, leżącej w największej delcie świata, dżungli Sunderban.
Czy po Alasce można wędrować jednocześnie z czekanem i pagajem? Odpowiedzą na to pytanie ojciec i syn – Lech i Wojciech Flaczyńscy. Polskie odkrycie, międzynarodowa inwazja, wspólna odpowiedzialność, to rzecz o tzw. odpowiedzialnej turystyce. Całkiem serio edukował będzie Andrzej Piętowski, kiedyś kierownik legendarnych Canoandes, krakowskich kajakarzy, którzy odkryli dla świata kanion Colca, najgłębszy kanion ziemi. A na zakończenie festiwalu – perełka, która pnie się wyżej i wyżej. Kinga Baranowska to jedna z najlepszych himalaistek na świecie młodego pokolenia. Jest pierwszą Polką, która w ubiegłym roku zdobyła dwa ośmiotysięczniki: Dhaulagiri i Manaslu w Himalajach Nepalu. Poznamy kulisy damskiego wspinania i plany Kingi na przyszłość.
Podobnie jak w latach poprzednich nie zabraknie nietuzinkowych wystaw fotograficznych. Będą mniej poważne konkursy z cennymi nagrodami. I całkiem serio transkontynentalny bilet lotniczy, który zostanie rozlosowany wśród Gości Festiwalu. Od samego początku Festiwal organizują i jednocześnie prowadzą pomysłodawcy imprezy – podróżnicy: Marek Tomalik i Piotr Trybalski – zawsze żywiołowo i z abstrakcyjnym poczuciem humoru.
To już sześć lat spotkań ludzi zaczarowanych podróżami w najodleglejsze zakątki Ziemi. Festiwal trwale zadomowił się w Krakowie, a nawet rozpoczął swoją własną wędrówkę. W zeszłym roku organizatorzy uruchomili letnią edycję 3 Żywiołów – w bajkowych fortach pruskich w Srebrnej Górze (Sudety). Także i w tym roku (5–6.09) ma być tam Żywiołowo.
Pokazy filmów i prezentacje odbywają się w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. W zeszłym roku Sala Estradowa licząca ponad 600 miejsc siedzących pękała w szwach. Organizatorzy musieli zadbać o dostawki. Tegoroczny program zapowiada się jeszcze bardziej interesująco, warto rozważyć wcześniejszą rezerwację biletów (20 zł na jeden dzień, lub karnet 3–dniowy za 45 zł). Szczegółowy program, dojazd, możliwości noclegów:
www.3zywioly.onet.pl