10. Tydzień Kina Hiszpańskiego CINE FÓRUM
WARSZAWA – Kultura, Muranów, Kinoteka, 18 - 25 marca
KRAKÓW - kino Pod Baranami, 20 - 26 marca
KATOWICE – kino Światowid, 22 - 28 marca
ŁÓDŹ – kino Charlie, 23 - 29 marca
POZNAŃ – kino Muza, 24 - 30 marca
GDAŃSK – Klub Żak, 26 - 31 marca
Podczas 10. Tygodnia Kina Hiszpańskiego zaprezentowane zostaną najciekawsze hiszpańskie filmy fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe z ostatnich lat. Wybrane zostały tytuły, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego.
Projekcjom 10. edycji Tygodnia Kina Hiszpańskiego po raz piąty towarzyszyć będzie Cine Fórum - cykl spotkań z wybitnymi znawcami kultury hiszpańskiej.
WARSZAWA
Piątek, 19.03., godz. 18.30, kino Kultura WIDZIALNI/NIEWIDZIALNI
Osoby chore na zespół Downa nigdy nie są niezauważone. Są widoczne. Ale co o nich wiemy? Czy rzeczywiście je widzimy? Chcemy widzieć? A może są dla nas niewidzialne, bo tego chcemy? Gośćmi spotkania będą jeden z reżyserów filmu, Alvaro Pastor oraz odtwórca głównej roli Pablo Pineda - pierwszy Europejczyk z Zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie.
Sobota, 20.03, godz. 16, kino Kultura FILMOWIEC-PODRÓŻNIK
Gościem Cine Fórum będzie Raul de la Fuente, podróżnik i autor niezwykłego dokumentu Nomadak TX. Reżyser opowie o tradycyjnym baskijskim instrumencie, zwanym txalaparta, który przedstawia w swoim filmie, a także o powstawaniu samego dokumentu.
Niedziela, 21.03, godz. 15.45, Kino Kultura BUNUEL ZNANY I NIEZNANY
Dokument Ostatni scenariusz. Pamięci Bunuela, poświęcony życiu i twórczości najbardziej cenionego hiszpańskiego reżysera, będzie punktem wyjścia do rozmowy o nim jako człowieku i twórcy. Gościem będzie współreżyser filmu Gaizka Urresti.
Wtorek, 23.03, godz. 18.30, kino Muranów MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A FIKCJĄ
Wydaje się, że łatwo jest ustalić granicę między filmem dokumentalnym a fabularnym. Ale czy tak jest naprawdę? Czym różni się dokument od filmu opartego na faktach? Czy rzeczywistość może pokonać fikcję, czy jest odwrotnie? W jaki sposób buduje się fikcję "rzeczywistą"? Ze scenarzystą i reżyserem filmu Podwójne życie Andresa Rabadana, Venturą Durallem, porozmawiamy o tych zagadnieniach oraz o jego filmie.
Środa, 24.03, godz. 18.30, kino Kultura SAMOTNI W TŁUMIE
Film dokumentalny S@motni będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat fenomenu singli oraz samotności ludzi młodych z socjologicznego punktu widzenia. Jak ten problem wygląda w Hiszpanii, która ponad 30 lat temu wyzwoliła się spod dyktatury, weszła do Unii Europejskiej i otworzyła się na świat? Czy podobnie dzieje się w Polsce? W rozmowie weźmie udział twórca filmu Miguel Angel Escudero.
KRAKÓW
20.03.2010. WIDZIALNI/NIEWIDZIALNI
Osoby chore na zespół Downa nigdy nie są niezauważone. Są widoczne. Ale co o nich wiemy? Czy rzeczywiście je widzimy? Chcemy widzieć? A może są dla nas niewidzialne, bo tego chcemy?
Wraz z Pablem Pinedą, bohaterem filmu Ja też! porozmawiamy o tym obrazie oraz o jego doświadczeniu przy jego powstawaniu, a także o tej widzialności/niewidzialności. W rozmowie weźmie też udział Magdalena Chaszczyńska, prezes Stowarzyszenia Graal na Rzecz Rozwoju Osobowości Dzieci, która opowie o integracji dzieci i młodzieży z zespołem Downa w Polsce.
21.03.2010.FORMY ROBIENIA KINA
Czy nadal istnieją wielkie "trendy" w kinematografii? Czy można mówić o prądach w filmie europejskim? Czy słusznie jest określenie "kinematografia narodowa"? Czemu przeciwstawia się tak zwane "kino autorskie"?
Trzy dni z rodziną to film, który według opinii wielu osób wpisuje się w kierunek francuskiego kina osobistego. O tendencjach w kinie hiszpańskim porozmawiamy z krytykiem filmowym i teatralnym Rafaelem Gonzalezem.
25.03.2010. MIĘDZY RZECZYWISTOŚCIĄ A FIKCJĄ
Wydaje się, że łatwo jest ustalić granicę między filmem dokumentalnym i fabularnym. Ale czy tak jest naprawdę? Czym różni się dokument od filmu opartego na faktach? Czy rzeczywistość może pokonać fikcję, czy jest odwrotnie? W jaki sposób buduje się fikcję "rzeczywistą"?
Ze scenarzystą i reżyserem filmu Podwójne życie Andresa Rabadana, Venturą Durallem, porozmawiamy o tych zagadnieniach oraz o jego filmie.
26.03.2010. INNE KINO
Kino nie kończy się jedynie na filmach, które wchodzą na ekrany. Istnieją też inne jego formy. Czy sztuka filmowa ogranicza się do tego, co znajdzie miejsce w ogólnej dystrybucji? Czy jest może kino, do którego trudno dotrzeć i które rządzi się zasadami dalekimi od komercyjnych? Czym są filmy animowane? Kto i dla kogo je tworzy? Jaki jest świat tego "innego kina"?
Gościem Cine Forum będzie Mario Torrecillas, jeden z członków PDA, studia mającego siedzibę w Barcelonie, które od dwóch lat na całym świecie realizuje krótkometrażowe filmy z udziałem dzieci ze szkół podstawowych w wieku od 6 do 12 lat. Tematem rozmowy będą jego doświadczenia związane z twórczością filmową.
------------------------------------
Organizatorami Tygodnia kina hiszpańskiego są: Ambasada Hiszpanii, Instytut Cervantesa, Agencja Promocji Manana we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich.