Klub Podróży JAREMA i kino WISŁA zapraszają na kolejny cykl
SLAJDóW PODRóŻNICZYCH NA WIELKIM EKRANIE W KINIE WISŁA!
Harmonogram pokazów:
*
PATAGONIA 2004 - narty na wulkanie, 29.10.2006, niedziela, godz. 12.00
Maciek Sawicki, Piotr Czarnecki, Paweł Ślizień
Vólcan Lautaro, najwyższa góra Południowego Lądolodu Patagońskiego znajduje się około 30 km na północny zachód od Fitz Roy'a. To właśnie ta góra, obok słynnego Cerro Torre, jest magnesem przyciągającym wspinaczy i turystów. Dalej zapuszczają się nieliczni, a wyjście na pole lodowe zdarza się niezwykle rzadko. My chcieliśmy dotrzeć do miejsca gdzie przed nami było jedynie kilka osób. O Lautaro słyszało niewielu, ale to właśnie niedostępność góry oraz jej oddalenie od przetartych szlaków najbardziej kusiło.
*
VIVA WENEZUELA!, 05.11.2006, niedziela, godz. 12.00
Sylwia i Marek Kulczyk
Spadające na łeb andyjskie granie, tonące w bagnach bezkresne równiny, wściekłe bystrza Orinoko, rzędy zblazowanych krokodyli wylegujących się na poboczach dróg, rażące szkarłatem stada ibisów, wypalający las Indianie przeświadczeni, że świat to zwalony pień - czego chcieć więcej? W Wenezueli każdy bez trudu znajdzie miejsce, o jakim marzył przez całe życie Chociaż na tle innych państw Ameryki Południowej wydaje się mały, ten sympatyczny kraj jest trzy razy większy od Polski, a jego różnorodnością można by bez trudu obdzielić o wiele większy obszar. Podczas pokazu będziemy pływać z delfinami po morzu Karaibskim i przyjrzymy się wysokogórskiej roślinności w Andach. Wraz z llaneros - wenezuelskimi kowbojami - zapolujemy na anakondę i będziemy łowić piranie. Odwiedzimy także rozrzucone nad dopływami Orinoko wioski Indian Piaroa. Wędrując przez mroczny las równikowy dotrzemy do świętej góry Piaroa - tepui Autana.
*
ERYTREA, JEMEN, RAMADAN, 19.11.2006, niedziela, godz. 12.00
Mariusz Jachimczuk
Erytrea to kraj praktycznie nie odwiedzany przez turystów - w przeciągu 10 dni spotkaliśmy tylko 5 podróżników. Kraj niezwykle gościnnych ludzi i zaskakującej architektury, bardzo bezpieczny i ciekawy, ale sparaliżowany przez biurokracje. W Jemenie - teoretycznie oddalonym tylko o kilka godzin łodzią z erytrejskiej Massawy - spędziliśmy kilka dni. Był czas Ramadanu - okresu modlitwy, postu, dla nas w praktyce kompletnej zamiany dnia z nocą. Dwa dni spędziliśmy w stolicy, 2500 letniej Sanie, penetrując stare miasto i bazar, później wędrowaliśmy po pobliskich górach i odwiedzaliśmy małe wioski. Już w drodze powrotnej odwiedziliśmy Kair, jego muzułmańskie dzielnice i piramidy.
*
INDONEZJA - w krainie dymiących gór, 26.11.2006, niedziela, godz. 12.00.
Ania i Marcin Bonikowscy
W czasie naszej podróży pokonaliśmy tysiące kilometrów odwiedzając cztery z niezliczonej plejady indonezyjskich wysp - Sumatrę, Jawę, Bali i Lombok. Zabierzemy państwa w gęstwinę równikowej dżungli, będziemy wspinać się na strome zbocza wulkanów, a na koniec zanurzymy się w lazurowych głębinach, by obserwować tętniącą życiem rafę. Oczywiście Indonezja to nie tylko cuda przyrody. Bali tętni w rytmie uroczystości religijnych, barwne procesje i ceremonie hinduistyczne towarzyszyły nam tam każdego dnia. Jawa kultywuje dawne tradycje tańca i rzemiosła, które podziwialiśmy w Yogyakarcie - kulturalnej stolicy Indonezji. Na Sumatrze odwiedziliśmy regiony zamieszkałe przez dumny i niepokonany lud Minangkabau, który jako jeden z niewielu na ziemi nadal żyje w matriarchacie. Postaramy się przybliżyć państwu niesamowitą atmosferę indonezyjskich wysp pełnych słońca, żywych barw i egzotycznych zapachów.
*
Do góry kołami - NOWA ZELANDIA rowerem, 10.12.2006, niedziela, godz. 12.00
Grzegorz Baltazar Kajdrowicz
Od dłuższego czasu moim marzeniem było przejechanie rowerem po 2 wyspach Nowej Zelandii. Udało mi się je w końcu spełnić. Dojechałem do najdalej od Polski położonego lądu. Objechałem 2 wyspy kraju ptaka kiwi. Wyspa Północna, bardziej słoneczna, gorąca i sucha na której przeżyłem przygodę z pięknymi, kolorowymi strefami termalnymi. Pozostałość po wybuchu wulkanu Tarawera. Odwiedziłem Mordor, czyli Park Narodowy Tongariro oraz miejsce, gdzie rozpoczęła się państwowość tego kraju. Wyspa Południowa, to dzika, mało zamieszkana część Nowej Zelandii. Na niej wznoszą się piękne Aply Południowe z lodowcami schodzącymi niemalże do morza przecinając las deszczowy. Odwiedziłem Mylford Sound - największy obszar chroniony na Ziemi. Przejechałem zachodnim wybrzeżem w deszczu i pod wiatr, by podziwiać uroki cieśniny Cooka. Opis podróży i zdjęcia na
www.rower.orbit.pl
*
WYSPY JAPOŃSKIE - od Okinawy po Fuji, 17.12.2006, niedziela, godz. 12.00
Ania i Marcin Szymczakowie
Slajdy z sześciotygodniowej przygody w 2004 roku. Podczas pokazu obejrzeć można tropikalne wyspy, rafy koralowe, ale także wulkany - wspinaczkę na Fuji, cudowne zabytki Kioto, Nary, Nikko. Japonia to także przepiękne krajobrazy Alp Japońskich i południowej części Kiusiu. Naszą podróż rozpoczniemy na gorących plażach Okinawy, gdzie zanurkujemy na jednej z pobliskich raf. Następnie udamy się na Kiusiu, gdzie wspinać będziemy się na liczne wulkany. Przez Hiroshimę dotrzemy w Alpy Japońskie i tam zmierzymy się z dziewiczą przyrodą. Zaskoczy nas Tokio, zachwyci prastare Kioto i Nara. A pogoda swe prawdziwe oblicze pokaże, gdy będziemy zdobywać Fuji - najwyższy szczyt Wysp Japońskich.
*
GWATEMALA I BELIZE - skąd się bierze guma do żucia?, 07.01.2007, niedziela, godz. 12.00
Sebastian Urlik, Przemek Galoch
Nie ma takiego drugiego miejsca na świecie gdzie na przestrzeni paska lądu o szerokości nieco ponad 500 km wciśniętego między dwa wielkie oceany, sąsiadują ze sobą nieprzebyte dżungle, ruiny dawnych cywilizacji, góry z nadal czynnymi wulkanami i wybrzeża najeżone jednymi z najpiękniejszych na świecie raf koralowych. O wyjątkowości Gwatemali świadczy także fakt, że jest to jeden z najbardziej "indiańskich" krajów Ameryki Łacińskiej, w którym bezpośredni potomkowie legendarnych Majów stanowią około 60% obywateli oraz w dużym stopniu zachowują swoje dawne tradycje. Belize to także niezwykłe miejsce – kraj założony niegdyś przez brytyjskich piratów, w którym współcześnie spotyka się wiele grup etnicznych i odmiennych światopoglądów. Temu miejscu bliżej do wyspiarskich państw Karaibów niż tuż obok położonej Gwatemali. Zapraszamy do przyjrzenia się przez slajdową lupę tym małym-wielkim krajom w czasie wtedy szczególnym – Wielkanocy i... eliminacji do Mundialu.
Szczegóły na stronie
www.jarema.waw.pl i
www.wisla.com.pl