Dotknąć Sahary
artykuł czytany
2004
razy
Bulla Regia - Ruiny miasta rzymskiego właściwie kilku willi. Białe mury z rzeźbą doskonale zachowane w suchym powietrzu nocą bajecznie oświetlone.
Cap serat - przepiękny zakątek. Ciepła plaża nad błękitnym morzem, otoczona wyższymi wzgórzami, spadającymi do wody klifami. To nasze pożegnanie z Afryką.
Kultura i ludzie
Językiem urzędowym Tunezji jest język arabski. Powszechnie używany jest język francuski jednak nie mieliśmy problemów z porozumiewaniem się za pomocą angielskiego.
Tunezję kulturowo można podzielić na trzy rejony. Tunis i wybrzeże, gdzie nowoczesność i bogactwo miesza się ze starożytnością i biedą. W tym rejonie jest to największy kontrast, ludzie są raczej pogodni, przyzwyczajeni do turystów i niestety nachalni. Zawsze ciekawi nas - obcokrajowców w ich kraju. Odnieśliśmy również wrażenie, iż mimo codziennego kontaktu z tak starożytną swoją historią - nie kultywują jej. Nienawidzą Amerykanów co dają odczuć właściwie w każdej rozmowie jednak do Europejczyków mają stosunek raczej przyjazny szczególnie do Francuzów.
Drugi rejon to biedota południa. Ludzie tutaj mieszkają w totalnym oderwaniu od współczesności często nawet nie mając elektryczności. Jest to lud głównie pasterski zajmujący się wypasem kóz, owiec, wielbłądów. Ich kultura w niewielkim stopniu zmieniła się przez wieki. Tutaj na drodze można spotkać tylko stare wysłużone furgony peugeota. W miasteczkach ich miejsca pracy - sklepy, warsztaty, kramy z owocami, masarnie są umiejscowione wprost na ulicy.
Trzeci rejon to dynamicznie rozwijająca się i kulturowo odmienna od poprzednich - zachodnia Tunezja. Ten rejon bliższy jest kulturze pobliskiego Algieru. Odmienne stroje regionalne, zachowania, obejścia domostw, jasne, czyste miasta, dużo młodzieży szkolnej, rozmowa w języku angielskim nie stanowi tutaj problemów zdecydowanie inny świat rzadko pokazywany turystom 'hotelowym'.
Tunezja jest krajem kontrastów, wciąż się zmienia, od 30 lat posiada stabilny rząd, dzieci w wieku szkolnym objęte są obowiązkiem szkolnym. Z dnia na dzień staje się bezpieczniejszym i otwartym dla turystów.
Przeczytaj podobne artykuły