Megality, czyli wielkie kamienie
Geozeta nr 11
artykuł czytany
5170
razy
I tak od 3 tysięcy lat menhiry i dolmeny tkwią w Bretanii jako świadkowie kultu pierwszych farmerów, którzy zasiedlili krainę zwaną później Armoryką.
Chcesz tam pojechać?
W wielu miejscach Francji można natknąć się na megality. Polecam Carnac - tu znajdują się trzy duże skupiska menhirów: Menec, Kermario i Kerlescan. Te dziwaczne nazwy nie pochodzą z języka francuskiego tylko z bretońskiego, który jest językiem celtyckim, takim samym jakim posługują się Walijczycy.
W Carnac (po bretońsku Karnag) można zobaczyć dwanaście kamiennych linii ciągnących się na długości kilku kilometrów i wywierających naprawdę ogromne wrażenie. Dolmeny można napotkać prawie w każdym lesie, pod warunkiem, że się ich trochę poszuka. Archeolodzy twierdzą, że były to grobowce, ale poszukiwanie prehistorycznych kości to daremny trud. Kwaśna gleba nie pozwoliła na zachowanie resztek ludzkich. Również wyroby garncarskie nie przetrwały...
W miejscowości Locmariaquer znajdziemy zespół zrekonstruowanych obiektów: rozłożysty grobowiec, tumulus i wielki obalony menhir. Ten ostatni prawdopodobnie stanowił astronomiczną całość z megalitami z Carnac, oddalonymi o kilka kilometrów od Locmariaquer.
Romantyczne, prawda?
Niestety pewien niesmak budzi pełna komercjalizacja tych atrakcji. Rzędy kamieni w Carnac są szczelnie otoczone płotem. Dziś już nie wolno spacerować między megalitami, choć jeszcze kilka lat temu było to dozwolone. W pobliżu istnieje Archeoscope - nowoczesne muzeum prezentujące widowisko tłumaczące obecność kamieni w Bretanii. Dookoła wybudowano parkingi, gdzie aż roi się od turystów. Podobnie jest w Locmariaquer. Jedynie zagubione w lasach lub nad oceanem dolmeny oferują jeszcze odrobinę tajemniczości, mistyki...
* * *
Jak ustawiano menhiry?
Aby wznieść neolityczny menhir, kamień przywożono na drewnianych "rolkach". Dzięki wzmocnionej pochylni głaz wjeżdżał do przygotowanego dołu. Ustawiano go pionowo i wzmacniano za pomocą mniejszych kamieni wciśniętych w głąb otworu. Czasem, gdy podłoże było bardzo skaliste rezygnowano z dodatkowych kamieni umacniających.
Zbuduj sobie dolmen
Ustawiamy dwa głazy. Następnie usypujemy pagórek pokrywający oba kamienie. Wciągamy na górę kolejny megalit, który będzie dachem dolmenu. Ostatecznie drążymy jaskinię w środku tak, aby wnętrze było puste... i dolmen gotowy!
Przeczytaj podobne artykuły