Polska na weekend: Stobrawski Park Krajobrazowy
artykuł czytany
9184
razy
Dostojne dęby szypułkowe, grupy leciwych buków i całe aleje drzew pamiętających odwrót Napoleona spod Moskwy to ponad 40 pomników przyrody chronionych w największym parku krajobrazowym Opolszczyzny. Osiem ogromnych dębów przy szosie w Nowej Bogacicy i dębowa aleja wzdłuż traktu z Karłowic do Stobrawy wprawiają w zadumę nad potęgą natury. Warto także odwiedzić rosnący w okolicy Gęsiego Stawu dąb Klara, z którym związana jest legenda o nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie.
Liczący ponad 50 tysięcy hektarów Stobrawski Park Krajobrazowy luźno rozprzestrzenia się na obszarze 12 gmin północnej części Opolszczyzny. Główne jego bogactwo to lasy stanowiące 78% obszaru Parku. Cała ta zielona masa wypełnia malownicze doliny Stobrawy, prawego dopływu Odry, i rzek należących do jej zlewiska: Brynicy, Budkowiczanki, Bogacicy, Żydówki. Prawie 40 gatunków chronionych roślin i tyle samo bardzo rzadkich, decyduje o unikatowym charakterze kompleksu. W Parku żyje około 170 gatunków ptactwa lądowego i wodnego, w tym kilkanaście rzadkich i zagrożonych wyginięciem. Szczególnie wody, choć stanowią jedynie 1,5% obszaru SPK, wpłynęły na tak wyjątkowe urozmaicenie miejscowej flory i fauny. Oprócz rzek dużo tu stawów rybnych, starorzeczy, oczek wodnych, terenów zalewowych, torfowisk i rowów melioracyjnych.
Ciekawa jest geologiczna geneza powstania większości stawów rybnych w okolicach Krogulnej, Pokoju czy Krzywej Góry. Początkowo były to typowe zastoiska wodne spowodowane przez nieprzepuszczalne iły trzeciorzędowe. Już kilka stuleci temu właściciele tych terenów zaczęli je zarybiać i dziś okolica ma rozwiniętą gospodarkę rybacką, gdzie oprócz poczciwego karpia hoduje się szczupaki, sandacze, amury a nawet węgorze. Niektóre stawy do dzisiaj noszą nazwy byłych włodarzy tych ziem. Mamy więc Zofię, Matyldę, Augusta czy Fryderyka. Zarybione akweny, szczególnie te śródleśne, położone z dala od szlaków komunikacyjnych i ludzkich siedzib, stanowią atrakcyjne łowiska dla rzadkich ptaków. Od dłuższego już czasu w okolicy gniazdują rybołowy, kormorany, orzeł bielik, czapla siwa i krwawodziób. Tereny bagienne, lesiste wydmy, niedostępne mokre łęgi i prawie nie naruszone ręka człowieka dzikie puszczańskie ostępy pozwalają spokojnie rosnąć turzycy sztywnej, grążelowi żółtemu, rzadkim paprociom i kruszynie. Występuje tu unikalne siedlisko murawy szczotlichowej oraz chroniona roślina z rzadkiej w naszym klimacie rodziny storczyków, kukułka szerokolistna. Tygrzyk paskowany, wydra, kumak nizinny, a także pokląskwa, krakwa, potrzeszcz i dziwonia to inni jeszcze przedstawiciele fauny, którzy tu maja szansę uciec przed cywilizacyjną ekspansją.
Wszystkie rezerwaty Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajdują się w jego zachodniej części obejmującej gminy powiatu brzeskiego zahaczając o dolnośląski powiat oławski. Leśna Woda chroni fragmenty lasu mieszanego naturalnego pochodzenia a Śmiechowice patronują idei zachowania 200 - letnich modrzewi europejskich. W Czaplińcu opiekują się kolonią lęgową czapli siwej, zaś Odra i Barucice mają zadbać o jeden z najlepiej zachowanych lasów liściastych na Opolszczyźnie z bogatym runem obfitującym w rzadkie gatunki roślin.
Najpiękniejszym i zarazem najlepiej dostępnym rezerwatem jest Lubsza, położona przy drodze krajowej nr 39 pomiędzy Brzegiem a Namysłowem. Można tu do woli podziwiać stare okazy olbrzymich buków, a niektóre partie lasu mają niemal puszczański charakter. Te fragmenty drzewostanu stanowią część dawnych lasów Puszczy Śląskiej, należącej do piastowskich książąt brzeskich. Występują tu rzadkie gatunki ptaków, takie jak siniak, dzięcioł zielonosiwy i muchołówka białoszyja. Stowarzyszenie "BIOS" prowadzi na terenie Parku akcję czynnej ochrony płazów polegającą na tworzeniu nowych zbiorników wodnych. Zajmuje się odtwarzaniem zadrzewień i alei ułatwiających zwierzętom migrację oraz rozwiesza budki dla nietoperzy. Komitet Ochrony Orłów wraz z Nadleśnictwami prowadzi działania skierowane na ochronę gniazd najrzadszych ptaków drapieżnych.
Adres siedziby SPK: ul. Reymonta 3, 46-034 Ładza, tel./fax (077)469-35-50
e-mail: opolpark@op.pl
www.zopk.pl Warto zwiedzić
Ścieżka przyrodnicza "Łąki nad Budkowiczanką"
Trasa wiedzie wzdłuż wydm porośniętych lasem mieszanym z przewagą sosny. Na jednej z nich w 1928r. odkryto niezbadane dotąd grodzisko obronne z XIII wieku. Piaszczyste wydmy, podmokłe łąki, liczne stawy z wysepkami oraz dzika na tym odcinku rzeka Budkowiczanka to doskonałe warunki dla ptasich siedlisk. Spotkamy tu łabędzia niemego, kanię rdzawą, orła bielika, żurawia czy zimorodka.
Trasa rowerowa - szlak czerwony
Rozpoczyna się w największej w obrębie Parku miejscowości, Pokoju, przy ulicy Wojska Polskiego. Wiedzie przez wsie: Jagienna - przystanek Wilcza Buda, Zagwiździe, Grabice, Młodnik, Radomierowice, Święciny po Dąbrówkę Dolną. Stąd proponuje się poprowadzić trasę nad stawy, dalej do Domaradzkiej Kuźni i Paryża, następnie drogą leśną w kierunku "Spalonej Leśniczówki", a stamtąd z powrotem do Pokoju - wjazd od ul. 1 Maja.
Przeczytaj podobne artykuły