podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Megality, czyli wielkie kamienie
reklama
Maja Wojciechowska
zmień font:
Megality, czyli wielkie kamienie
Geozeta nr 11
artykuł czytany 5170 razy
Tam na zachodzie, gdzie wybrzeża Europy giną w wodach Atlantyku, "wyrastają" z ziemi kamienie, których obecność pozostaje zagadką po dziś dzień. Głazy te ułożone są w rzędy, okręgi albo stanowią część tajemniczych budowli. Kto je tu ustawił i w jakim celu? Kosmici…? Teorii tłumaczących ich przeznaczenie jest wiele... kalendarz, zodiak, a może tajemnicze znaki pozostawione przez UFO?
Jesteśmy całkiem niedaleko - we Francji, w Bretanii.

Dawno, dawno temu

Wszystko zaczęło się około 6 tysięcy lat przed Chrystusem. Nasi przodkowie przestali wędrować w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich czy zbierackich. Zaczęli osiedlać się na stałe. W konsekwencji budowali trwałe domostwa pozwalające na mieszkanie w danym miejscu przez długi czas. Rozpoczęli uprawę dziko rosnących zbóż, udomawiali zwierzęta. Proces ten trwał tysiące lat, ale jego przełomowość pozwala nazwać go rewolucją neolityczną.

Nowa religia

Wraz ze zmianami trybu życia ewoluowała także religia ludzi. Opierała się o kult nieba i gwiazd, a głównie Słońca. Do grona starych bóstw chroniących przed śmiercią i zapewniających płodność dołączyły nowe - bóstwa urodzaju. Bogate plony warunkowały przecież możliwość przetrwania. Takim bogom należała się specjalna ofiara.
Jak rozumiano urodzaj? "Kluczem" były wschody i zachody Słońca, dzięki którym mogły zachodzić wszystkie procesy przyrodnicze. Dzień i noc - naturalny, pierwotny cykl przynoszący słoneczną energię niezbędną do życia na przemian z tonącym w mrokach światłem księżyca...

A gdzie kamienie?

Neolit czyli "nowy kamień" to epoka, w której człowiek opanował nowe techniki obróbki kamienia - gładzenie i wiercenie otworów. Ten materiał, jako najtrwalszy, był zawsze niezwykle ceniony… posłuszny człowiekowi surowiec, który można dowolnie kształtować w przeciwieństwie do nieokiełznanych sił przyrody.

Megalityzm

Człowiek oddawał cześć swym bóstwom najlepiej jak potrafił - ustawiał kamienie. Tak właśnie miały powstać alignements - rzędy megalitów zwieńczone kręgami zwanymi kromlechami. Archeolodzy doszukują się związku między stojącymi głazami, a wschodami i zachodami Słońca i Księżyca.
Pojedynczy, stojący samotnie głaz jest zwany menhirem. Dolmen to z kolei budowla mająca przeznaczenie grobowe. W podobnym celu wznoszono tumulusy - "sztuczne" pagórki zbudowane z kamieni i często pokryte ziemią.
Strona:  [1]  2  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
Francja (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]