W krainie jezior, komarów i bagien - Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie
Geozeta nr 10
artykuł czytany
49827
razy
Park Krajobrazowy Pojezierze Łęczyńskie. w 1990 roku na powierzchni 10 896 ha. Położony jest na Równinie Parczewskiej na terenie gmin Uścimów, Puchaczów, Ostrów Lubelski i Ludwin. Obejmuje zgrupowanie jezior o dużym zróżnicowaniu troficznym. Bogactwem parku są zespoły roślinności wodnej, torfowiskowej i leśnej (Lasy Parczewskie).
Sobiborski Park Krajobrazowy. Położony na terenie nadleśnictwa Sobibór (gminy: Włodawa, Hańsk, Wola Uhruska). Na powierzchni około 10 000 ha rosną cenne zbiorowiska leśne z sosną, brzozą i olszą, które towarzyszą śródleśnym torfowiskom i jeziorom. Utworzono tu kilka rezerwatów przyrody. Znajdujące się na terenie otuliny jezioro Białe pełni funkcje rekreacyjne.
Obszary chronionego krajobrazu
Poleski Obszar Chronionego Krajobrazu stanowi otulinę parków krajobrazowych, jak również pełni funkcję ochronną dla naturalnych korytarzy ekologicznych i scala powierzchnie o różnej randze ochrony. Na obszarze POChK znajduje się część Poleskiego PN "Bagno Bubnów".
Rezerwaty przyrody
W Poleskim Parku Narodowym znajdują się 4 rezerwaty ścisłe:
Durne Bagno zajmuje powierzchnię 244,49 ha. Jest to torfowisko wysokie typu kontynentalnego. Występują tu rzadkie gatunki roślin naczyniowych, trzy rzadkie gatunki mrówek i osobliwe gatunki kręgowców. Na jego terenie gniazdują cietrzewie i żurawie. Rezerwat jest ostoją łosia. Obecnie silnie zarasta brzozą i sosną.
Przeczytaj podobne artykuły