Bollywood dance - czyli indyjski taniec filmowy na topie!
artykuł czytany
16502
razy
Kollywood, Tollywood - czyli nie tylko Bollywood
Indyjski przemysł filmowy to nie tylko Bollywood ale również wytwórnie filmowe usytuowane w innych częściach Indii i tworzące w innych językach niż tylko hindi. Na indyjskiej scenie filmowej ważne miejsca odgrywają takie centra kinematografii jak Kollywood z Madrasu (stan Tamil Nadu) tworzące filmy w języku tamilskim, Tollywood ze stanu Andhra Pradesh tworzące filmy w języku Telugu oraz Mollywood usytuowane na południu Indii w stanie Kerala tworzące filmy w języku Malayalam. Czasami nazwą Tollywood określa się również bengalski przemysł filmowy usytuowany w Kalkucie.
Jak to się zaczęło w Polsce?
Chociaż wierni fani Bollywood znali te produkcje już dużo wcześniej to tak naprawdę na dobre w Polsce szał Bollywood rozpoczął się dopiero po wyświetleniu filmu "Monsunowe wesele" Miry Nair w 2002 r. (który tak naprawdę nie jest do końca produkcją bollywoodzką) oraz filmu "Czasem słońce, czasem deszcz" ("Kabhi Khushi Kabhi Gham") Karana Johana., w 2004 r. Wówczas na stałe do kalendarza imprez filmowych wszedł Festiwal Filmów "Pociąg do Bollywood", który ma zasięg ogólnopolski i którego dwie edycje już się odbyły a obecnie przygotowywana jest jego trzecia edycja. W ramach "Pociągu do Bollywood" widzowie mogli zobaczyć takie megaprodukcje jak "Żona dla zuchwałych" ("Dilwale Dulhania Le Jayenge"), "Veer-Zaara", "Bluffmaster", "Jestem przy tobie" ("Main hoon na") czy "Gdyby nie było jutra" (Kal Ho Naa Ho").
Organizowanych jest coraz więcej różnych spotkań związanych z Bollywood. Są to m.in. cykliczne imprezy "Bollydance" organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Indii i Azji Południowej "Shamiana" (którego jednym z założycieli jest Pan Pradipto Maulik) oraz imprezy "Bombay Dreams" organizowane przez Noktowizora. Podczas takich spotkań można pobawić się przy najnowszych hitach z filmowych produkcji prosto z Bollywood a często również zapoznać się z kulturą Indii i spróbować specjałów indyjskiej kuchni.
Doczekaliśmy również czasów kiedy to indyjskie megaprodukcje kręcone są również w Polsce. W lutym tego roku przybyła do Polski około czterdziestoosobowa ekipa filmowa z Indii. Wśród nich były gwiazdy Bollywood takie jak Kajol, znana polskim widzom głównie z filmu "Czasem słońce, czasem deszcz" ("Kabhi Khushi Kabhie Gham") oraz Aamir Khan, odtwórca głównej roli w filmie "Laagan" (przetłumaczonym w Polsce jako "Rebeliant"). Polskie Tatry zagrały Kaszmir, ponieważ to właśnie tam toczy się część akcji filmu "Fanaa" ("Unicestwienie"). Wcześniej to szwajcarskie Alpy miały szansę zastępować Himalaje, jednak w tym roku producenci z Bollywood postanowili wykorzystać malowniczą scenerię w okolicach Zakopanego.
Polski Bollywood dance
W Polsce zajęcia z indyjskiego tańca filmowego oferuje coraz więcej szkół tańca, chociaż daleko nam jeszcze do np. Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych Ameryki czy Kanady, gdzie zajęcia z Bollywood dance prowadzone są nie tylko przez szkoły tańca ale również przez kluby fitness. Na szczęście z roku na rok i my mamy coraz więcej możliwości aby poznawać tą bardzo żywiołową formę ruchu. Dwie najbardziej znane w Polsce nauczycielki indyjskiego tańca filmowego to Rada Marzena Zivkovic czyli Mahavishnupryia oraz Magdalena Niernsee-Durbacz czyli Lakszmi . W Warszawie zajęcia z Bollywood dance prowadzone są m.in. przez Szkołę Tańca Riviera, Teatr Tańca NTF, Galerię Szafa oraz Szkołę Moc Tańca.
Jeśli więc znudziły Ci się zwykłe zajęcia fitness i masz ochotę na odrobinę szaleństwa przy porywających do tańca rytmach Bollywood, to załóż kolorową długą spódnicę ("lehengę") lub spodnie ("salwar") i krótką bluzeczkę ("choli"), zarzuć na plecy kolorowy szal ("duppatta") i ruszaj na zajęcia z Bollywood dance. Możesz być pewna, że oprócz poprawienia kondycji czeka Cię również sporo wyśmienitej zabawy i indyjskiej tanecznej "masali".
Przeczytaj podobne artykułyfotoreportaż