podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » W adidasach na Olimp
reklama
Wojtek Popławski
zmień font:
W adidasach na Olimp
artykuł czytany 7757 razy
Podczas pobytu w Grecji w sierpniu 1988 roku na kempingu w okolicach Litochoro Plaka każdego dnia cieszyłem oczy widokiem Olimpu. Wówczas nie miałem z kim złożyć wizyty Zeusowi, a sam z braku odwagi, czasu i małego doświadczenia w górskich wędrówkach i wspinaczce nie zdecydowałem się na to. Postanowiłem jednak, że kiedyś tu wrócę i wtedy na pewno odwiedzę ten masyw. Okazja nadarzyła się dopiero w lipcu 2004r. Późno, ale nawet mimo braku odpowiedniego obuwia (tylko tytułowe adidasy) udało mi się!...
Olimp ukazał się nam przed południem, gdy chłonąc widoki Tesalii jechaliśmy do Panteleimonas na wybrzeżu u jego stóp autostradą z Salonik do Aten. Wysoki, stromy masyw, odosobniony i samotny, ostro kontrastował w krajobrazie z wąską nadmorską równiną, którą biegła szosa. Olimp - prawie na wyciągnięcie ręki. Patrząc ku szczytom, ogarnialiśmy wzrokiem tereny Parku Narodowego Olymbos, siedliska jeleni, dzików, borsuków i żbików a także ptaków drapieżnych. Jakżeż więc nie podliczyć euro i własnych sił i być może zdecydować się na odwiedzenie siedziby Zeusa? W Grecji częściej mówi się o Mitikasie, najwyższym szczycie tej grupy górskiej, niż o Olimpie (Olymbos, Oroz Olymbos), którą to nazwę stosuje się w sensie zbiorowym dla gniazda górskiego, złożonego z kilku szczytów zajmującego powierzchnię ok. 1270 km2. Najwyższy z nich, liczący 2917 m, to właśnie Mitikas, czyli helleński Pantheon, siedziba bogów.
Masyw Olimpu zajmuje obszar założonego w 1937 roku (najstarszego w Grecji) parku narodowego. Czar przyrody i dziewiczość krajobrazu idzie w parze z tradycją, którą napotykamy u podnóża Dolnego Olimpu (Paleos Panteleimonas, Palea Skotina, Palei Pori) a ż do osad (Agios Dimitrios, Elatohori, Ano Milia, Kolindros, Morna) zatopionych w zieleni i atmosferze pełnej poezji. Z osad tych można podziwiać niepowtarzalne widoki. Są one nie tylko autentycznym przykładem życia lat minionych, poprzez zachowanie swojej fizjonomii i wyraźnych elementów tradycyjnej architektury i stylu budownictwa, lecz również kolejną propozycją dla turysty, który pragnie spędzić wakacje z dala od szarej codzienności.
Wspaniałe, niepowtarzalne i urocze trasy są propozycją innego życia. Tutaj uświadamia sobie każdy jaką wielką rolę odgrywa w życiu człowieka kontakt z przyrodą, z czystym środowiskiem. W tym cudownym środowisku funkcjonuje wiele kapliczek, monastyrów i kościołów bizantyjskich
Olimp góruje nad okolicą z dostojeństwem, pod dachem chmur, tonąc w zieleni króluje od wieków Elladą. Jest międzynarodowym miejscem spotkań miłośników gór i przyjaciół przyrody z całego świata. Wyzywająco piękny, w niezliczonych ścieżkach i wierzchołkach kryje tajemnicę życia i radości. Upojony nektarem bogów, którzy żyją na jego szczytach robi wrażenie, oczarowuje, pozwala swoim gościom na oddanie się kontemplacji. Żeby nacieszyć się widokiem Olimpu, turysta winien zachowywać absolutną ciszę. Winien wsłuchiwać się w wyjątkowe dźwięki mitycznej góry, obserwować i czerpać wszystkimi zmysłami kolory i aromaty starożytności Olimpu. Jedynym w swoim rodzaju doświadczeniem jest spacer po górskich ścieżkach, widok regionu Pieria z wierzchołków Olimpu jest niepowtarzalny. Rzadko spotykana fauna i flora przyciąga zainteresowanie specjalistów i naukowców z całego świata. Również i zainteresowanie UNESCO, które ogłosiło Olimp zabytkiem międzynarodowej biosfery świadczy o tym, że Olimp jest światowym skarbem, a jego skarbnikiem ziemia Pierii. Jedną z wielkich zalet dla przybysza jest fakt, że w krótkim czasie ze złocistej plaży może znaleźć się w przytulnym schronisku na zboczach Olimpu. Dostęp do mitycznego masywu Olimpu jest łatwy, a trasa do niego wiodąca przepiękna.
Nie jest przypadkiem fakt, że przyjaciele Olimpu ponawiają spotkanie z nim co rok, udowadniając tym, że na tej górze wszystko jest niepowtarzalne i fascynujące. Jego piękno i czar, historia i mitologia z nim związana oraz jego osobliwe piękno sprawiają, że Olimp dostarcza niezwykłych przeżyć. Naturalne i sztuczne schronienia dają turyście możliwość przenocowania na jego zboczach. Dostojny i nietknięty przez wieki Olimp robi wielkie wrażenie na turyście, który przechodząc przez Park Narodowy międzynarodową ścieżką E4, będzie mógł podziwiać różnorodną roślinność, wodospady strumienia Enipeas oraz zróżnicowany krajobraz.
Naukowiec będzie miał okazję zbadać geologię i geomorfologię terenu, natomiast miłośnik wspinaczek przeżyje niezapomniane chwile na stromych, pionowych zboczach dwóch poziomów w Zilnia i Stefani.
Strona:  [1]  2  3  4  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
Grecja (euro) 1 EUR =  4,61 PLN
[Źródło: aktualny kurs NBP]
ZDJĘCIA