podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Azja » Wzdłuż świętej rzeki Indus
reklama
Julita Rękawek
zmień font:
Wzdłuż świętej rzeki Indus
artykuł czytany 1947 razy
W świetle zachodzącego słońca naszym oczom ukazał się przepiękny czorten tuż w pobliżu mostu nad Indusem w okolicach malowniczej miejscowości Saspol.
Na noc zatrzymaliśmy się prawdziwym tybetańskim domu. Jego kolorowa drewniana architektura, przestronne pomieszczenia a przede wszystkim cudowni właściciele zrobili na nas wspaniałe wrażenie. Rano zjedliśmy świeże pieczywo z dżemem miejscowej roboty i ruszyliśmy w poszukiwaniu petroglifów nad "świętym Indusem". Wędrując wzdłuż brzegu rzeki i szukając bezowocnie sztuki naskalnej traciliśmy powoli nadzieję, aż tu nagle na kamieniu tuż przed nami pojawiło się wyryte przedstawienie stupy buddyjskiej.
Znaleźliśmy jeszcze wiele petroglifów, przedstawiających stupy, wojowników, zwierzęta oraz postacie przypominające tańczących joginów.
Sztuka naskalna himalajskich prowincji Indii czy też Pakistanu powstawała na przestrzeni wielu wieków począwszy od epoki brązu, przez czasy imperium perskiego a kończąc na okresie kiedy kraina ta znalazła się pod silnym wpływem buddyzmu.
Petroglify w pobliżu Saspol związane są już z okresem wprowadzenia buddyzmu w tym regionie. Biorąc pod uwagę czas powstania położonego w okolicy klasztoru Alchi z X wieku, można uznać, że tutejsza sztuka naskalna również pochodzi z tego samego okresu.
Kiedy zaspokoiliśmy już naszą ciekawość co do przedstawień wyrytych w kamieniu, udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku wspomnianego klasztoru Alchi, aby zobaczyć jego unikatową architekturę i wspaniałe malowidła bogini Tary, opiekunki Tybetu.
Klasztor znajduje się około 67 km od Leh, podążając w kierunku Kargilu. Ulokowano go na południowym brzegu rzeki Indus na wysokości 3250 m n.p.m. Alchi powstał w X wieku, choć według tradycji budowano go na przestrzeni wielu lat i ukończono około 1055 r. n.e. Zachowały się w nim najstarsze ścienne malowidła na terenie Ladakhu, które po raz pierwszy uwiecznił na wspaniałych zdjęciach fotograf i podróżnik Jaroslav Poncar.
Strona:  « poprzednia  1  2  [3]  4  5  6  następna »

górapowrót
kursy walutkursy walut
[Źródło: aktualny kurs NBP]