Norwegia - rozważania o podróżach
Geozeta nr 2
artykuł czytany
6799
razy
Wracając do Norwegii, to warto również wspomnieć o innych zabytkach.
Samo Oslo nie jest pod tym względem miastem szczególnie bogatym. Zabytkowe centrum jest dość malownicze i godne zwiedzenia, ale nie należy się zbyt wiele spodziewać. Nie należy natomiast pomijać położonego pod miastem, na półwyspie Bygdoy Muzeum Statków Wikingów. Zgromadzono w nim przedmioty codziennego użytku oraz trzy oryginalne 1000 - letnie łodzie, na których Wikingowie przemierzali Atlantyk. Wszystko pochodzi z grobowców odnalezionych przez norweskich archeologów. Na Bygdoy znajduje się również skansen, w którym między innymi, pośród wiejskich, zabytkowych chałup, stoi jeden z kościółków 'stav'.
Ciekawsze od Oslo jest Bergen. Jest to stare, położone na zachodnim - fiordowym wybrzeżu, miasto. Założone zostało w 1070 r. przez króla Olafa Kyrre i do połowy XIII w. było stolicą kraju. Od późnego średniowiecza należało do hanzeatyckiego związku miast kupieckich. Stąd zabytkowa zabudowa, typowa dla miast portowo - kupieckich tamtego okresu. Zabytki Bergen koncentrują się w dzielnicy Bryggen, położonej w samym centrum miasta. Jest to kompleks drewnianych budynków z XVIII w. Kiedyś mieściły magazyny, spichlerze; dziś zaś restauracje, sklepy z pamiątkami, pracownie sztuki. Zainteresowanym szczegółami historii miasta polecam zwiedzanie Bergeńskich muzeów.
Bergen poza tym, że było pierwszą stolicą Norwegii, to jest niewątpliwie europejską stolicą deszczu. Pada tu praktycznie non-stop, a to za sprawą Golfsztromu i zapewne położenia - miasto otoczone jest od strony lądu trzema pokaźnymi wzgórzami.
Ponadto Bergen jest stolicą krainy norweskich fiordów - niewątpliwie jednego z najciekawszych i najpiękniejszych regionów Europy Północnej.
Ziemia norweska kryje zapewne o wiele więcej ciekawych zabytków kultury, no ale przecież najciekawsza jest jej przyroda...
Przeczytaj podobne artykułyfotoreportaż