podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Spis artykułów » Europa » Majestat surowej przyrody Północy
reklama
Wilhelm Karud
zmień font:
Majestat surowej przyrody Północy
artykuł czytany 4788 razy
Cała okolica jest wyjątkowo przyjazna turystom, szczególnie tym, którzy uprawiają piesze wędrówki górskie, canoeing i podglądają życie fauny i flory. Na każdym kroku spotkamy tablice z mapami terenu, informacje o miejscowych atrakcjach i pożyteczne wskazówki. Piesze szlaki dokładnie oznakowała norweska organizacja turystyczna DNT. Administracja leśna pobudowała kilka drewnianych domków wokół jeziora, gdzie każdy potrzebujący może za darmo przenocować, ogrzać się przy piecyku, a nawet posilić. Hytte są zawsze otwarte, mają kilka łóżek, zapas drewna na opał, a czasem nawet produkty żywnościowe, pozostawione przez poprzednich chwilowych mieszkańców.
Norwegia jest dla obcokrajowca drogim krajem. Dotyczy to głównie żywności, noclegów i miejscowej komunikacji. Niesamowicie drogi jest tutaj - reglamentowany zresztą - alkohol. Palący papierosy cudzoziemcy mają niezłą okazję, by pozbyć się nałogu - paczka Marlboro kosztuje 30 zł! Planując podróż warto wziąć to pod uwagę i większość produktów zabrać z kraju. Tak robią Szwedzi, Duńczycy, a już na pewno Niemcy, którzy taszczą ze sobą wszystko, od cukru poczynając na whisky kończąc. Nad Jezioro Femund najlepiej jechać własnym samochodem w 4-5 osób. Promowa podróż przez Bałtyk jest wtedy najtańsza, a bagażnik można zapełnić krajowymi produktami. Jadąc autem mamy też możliwość zatrzymania się w Oslo, Hamar lub Kongsvinger. Zwiedzenie kilku miejsc po drodze wzbogaci naszą wiedzę o Norwegii - nawet nie spodziewamy się, ile dziejowych pamiątek można znaleźć w kraju Wikingów, Griega i trolli.
Wybierając trasę przez Niemcy i Danię nadłożymy drogi, lecz będziemy mieli kolejne krajoznawcze wrażenia. Sam przejazd mostem nad Cieśniną Sund jest sporą atrakcją i nie żal 40 euro opłaty w jedną stronę.
Z Polski do Skandynawii codziennie kursuje kilka promów. Ceny rejsów są podobne w Unity Line i w Polferries (www.unityline.pl, www.polferries.pl). Nieco drożej ze Stena Line z Gdyni, ale tu sporo jest rejsów-okazji (www.stenaline.pl).
Z Ystad lub Karlskrony nad Jezioro Femund możemy jechać różnymi trasami. Trzeba jednak pokonać około 880 kilometrów. Drogi szwedzkie i norweskie są na szczęście zadbane, a jazda jest przyjemnością. Autostrady są bezpłatne. Jedynie jadąc przez strefę Oslo płacimy myto równowartości ok. 20 zł.
Plany podróży do Skandynawii zrodziły się u mnie po przeczytaniu powieści norweskiego noblisty Knuta Hamsuna „Błogosławieństwo Ziemi". Musiałem tam pojechać, by odczuć po swojemu atmosferę poetyckiej sagi o zmaganiach człowieka z naturą. Nie zawiodłem się. Już planuję następny - tym razem zimowy - wyjazd nad Jezioro Femund.
* * *

Canoeing

Coraz popularniejszy sposób aktywnego wypoczynku połączony często z obserwacją przyrody, fotosafari w środowisku wodnym i zwiedzaniem. Kanoe jest płaskodennym kajakiem o dużej wyporności używanym od wieków przez Indian z terenów obecnej Kanady. Używa się wiosła o jednym piórze, a płynąc wiosłujący klęczy na jednym z kolan. Niegdyś misternie wykonywane ze specjalnych gatunków drewna kanoe, obecnie produkowane są z poliestru lub z aluminium.
Strona:  « poprzednia  1  [2]  3  następna »

górapowrót
podobne artykułyPrzeczytaj podobne artykuły
»  Droga na Nordkapp
»  Norwegia - rozważania o podróżach
»  Norwegia autostopem
»  Światów ile nie odkrytych wokół?
»  Jostedalsbreen – największy lodowiec stałego lądu Europy
»  365 dni na 77°N - korespondencja ze Spitsbergenu
»  Model zwany niedźwiedziem
»  Kto jeździ latem do Laponii?
»  Magia tej wyjątkowej nocy
»  14 dni dookoła Skandynawii
»  Oslo. Skandynawskie metropolie
»  Śladami Trolli
»  Trzy oblicza Norwegii - Fiordy, Lofoty, Nordkapp
»  Spitsbergen - dzika kraina ostrych gór, wody i lodu
»  Przylądek próżności
»  W poszukiwaniu zimy
»  Skandynawia 2008
»  Samochodem dookoła Północnej Europy
»  Czekoladowy kawałek Norwegii
»  Najwyższa kulminacja Gór Skandynawskich – Galdhøpiggen ( 2469 m n.p.m.)
fotoreportażfotoreportaż
» Skandynawia - Robert Remisz
» Norwegia - Agata Pospieszyńska
» Norwegia - Tomasz Ciesielczuk
wyróżniona galeria
» Lofoty - Leszek Janasik
» Spitsbergen - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Norwegia 2006 - Marco Polo
» Przyroda Spitsbergenu - Mateusz Moskalik
wyróżniona galeria
» Zima na Lofotach - Leszek Janasik
górapowrót
kursy walutkursy walut
Norwegia (korona) 1 NOK =  44 grosze
[Źródło: aktualny kurs NBP]