|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
O WYPRAWIE
Jest cel, na tyle ambitny, że wart zachodu, są ludzie, na tyle zuchwali, żeby się na ten cel porywać. Jest chęć, wola walki, determinacja, zapał, czyli wszystko, co potrzebne do sukcesu. Resztę - środki finansowe, sprzęt, wsparcie logistyczne zaczynamy właśnie organizować. Zapraszamy do współudziału w naszej przygodzie - zapraszamy do naszego lodowego świata…
CEL WYPRAWY
Pik Somoni (7495 m.) - Szczyt, który do 1999 roku nosił nazwę Pik Kommunizmu, a wcześniej jeszcze Pik Stalina, jest najwyższym wierzchołkiem w Pamirze Radzieckim. Obecnie położony jest na terytorium Republiki Tadżykistanu. Szczyt został zdobyty po raz pierwszy przez rosyjsko-tadżycką wyprawę w 1933 roku. Początkowo nosił nazwę Piku Stalina, później Kommunizma, a po rozpadzie Związku Radzieckiego przemianowany został na Pik Ismaiła Somoni (założyciela Tadżykistanu).
Polacy bardzo aktywnie działali w rejonie od poczatku lat 70, a rok 1972 zaowocował bardzo dużą ilością wejść Polaków, dla których był często przygrywką przed starciem z himalajskimi kolosami. Z powodów politycznych góra była był trudno dostępna dla zachodnich ekspedycji od powstania wolnej Republiki Tadżykistanu, tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego. Po 15 latach niebytności Polacy pojawili się ponownie na lodowcu Moskvina, za sprawą wyprawy organizowanej przez KW Trójmiastu. Na szczycie Piku Somoni stanęli wtedy dam Ciućka, Marcin Hennig i Wojciech Figiela. W tym roku na szczycie stanęli kojelni Polacy z International Pamir Expedition 2006, w skład której wchodził m.in. Marcin Miotk. Od 1974 roku nie stanęła na szczycie żadna Polka - wszystkie Polki, które zdobywały szczyt, zdobywały Pik Kommunizma. Nasze koleżanki mają więc szansę zdobyć jako pierwsze Polki Pik Somoni ;)
Droga, którą zamierzamy zdobyć szczyt będzie droga Borodkina, która pierwszego przejścia doczekała się w 1968 roku. Wiedzie ona przez lodowiec Waltera, granią Borodkina na Pamirskie Plateau, olbrzymie lodowe pole długości 3 kilometrów i na kilometr szerokie, a następnie przez przełęcz pomiędzy Pikami Duszanbe i Komunizma. Baza, do której dotrzemy helikopterem położona jest na wysokości ok. 4200m, pierwszy obóz na 5300m, następny na wysokości 5800m, trzeci na 6100 m, i ostatni, czwarty na przełęczy na ok. 6900m. Stamtad podejmiemy atak szczytowy.
Pik Korżeniewskiej (7105 m.) - Szczyt nazwany tak przez jego odkrywcę, rosyjskiego geografa na cześć jego żony Eugenii. Został odkryty w 1910 roku, a zdobyty w 1953 roku. Jest trzecim co do wysokości szczytem Pamiru Radzieckiego. Górę tą atakuje się z tej samej bazy co Pik Kommunizma, dzięki czemu wspinając się na nią będziemy zdobywać tak przydatną później aklimatyzacje. Drogę, którą wybraliśmy uważa się za klasyczną. Została pokonana po raz pierwszy w 1966 roku. Prowadzi ona trudnym lodowcem Moskwiana do obozu pierwszego położonego na 5300m, następnie dalej lodowcem do obozu drugiego na wysokości 5800m ,trzeciego na przełączce na wysokości 6100 m, do następnego miejsca gdzie można rozstawić namioty na 6400m, skąd już w miarę łatwo śnieżną granią na szczyt.
Śnieżna Pantera - Zdobywcy Piku Korżeniewskiej i Piku Somoni, a także Piku Lenina, Chan Tengri i Piku Pabiedy, otrzymują prestiżowy tytuł "Śnieżnej pantery". Dotychczas udało się to tylko jednemu Polakowi, Marcinowi Hennigowi z KW Trojmiasto, Polce jak dotąd żadnej. Choć każdy z nas wspina się z innych powodów niż tylko kolekcjonowanie tytułów, to jednak wyprawa "2 x 7000 - Pamir Expedition 2007" może stać się dla jej uczestników kolejnym etapem w drodze do zdobycia tego tytułu.
PLAN WYPRAWY
Pierwszy tydzień lipca - trening aklimatyzacyjny w Alpach - Mont Blanc/Monte Rosa
14 lipca - przelot do St.Petersburga / Moskwy
15 lipca - przelot do Duszanbe
16 lipca - czas na załatwienie niezbędnych formalności, zakup prowiantu i brakującego sprzętu
17 lipca - transfer busami do bazy śmigłowców w Dżirgital, przelot do bazy na lodowcu Moskvina
18 lipca - czas na odpoczynek
19 lipca -19 sierpnia - działalność górska
20-21 sierpnia - powrót do Duszanbe
22-27 - regeneracja po akcji górskiej w przyjemnej scenerii
27-28 sierpnia - powrót do Polski tą samą drogą
Powyższy plan należy traktować czysto orientacyjnie - wiele czynników może wpłynąć na jego ostateczny kształt.
UCZESTNICY
Tomasz Borowiec (Klub Skialpinistyczny "Kandahar") -Urodził się w 1972 roku, elektronik, absolwent Politechniki Śląskiej , z zamiłowania turysta i podróżnik. Mieszkaniec Orzesza, woj. Śląskie.
Uprawia narciarstwo wysokogórskie, startuje w zawodach w kraju i za granicą, członek Klubu Skialpinistycznego Kandahar. Taternik, uprawia wspinaczkę w Tatrach i Alpach. Zdobywca jak na razie kilku czterotysięczników oraz jednego siedmiotysięcznika: Piku Lenina 7134m.n.p.m. w Pamirze. Członek Sympatyk Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach.
Aleksandra Dzik (SKPB Katowice, Klub Skialpinistyczny "Kandahar") - Urodziła się 13. 12. 1982 r. Jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Śląskim oraz programu studiów międzyuczelnianych Akademia „Artes Liberales”. Obecnie mieszka w Katowicach i kończy studia socjologiczne na UŚ. Poza tym cały wolny czas poświęca na sport i góry. Jest członkinią kadry narodowej Polski w narciarstwie wysokogórskim. Startuje także w ekstremalnych rajdach przygodowych w zespole Davis Trezeta Adventure Team. Jest studenckim przewodnikiem beskidzkim. Należy do sekcji wspinaczki AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim:
- Mistrzostwo Polski 2007 w parze z Magdą Derezińską (K. S. Kandahar);
- Puchar Polski 2007;
- 1. miejsce w Mistrzostwach Słowacji JAMES 2006;
- dwukrotne 2. miejsce w Pucharze Polski: 2005 i 2006;
Osiągnięcia w rajdach przygodowych:
- 2. miejsce w Mistrzostwach Czech w rajdach przygodowych (Old Spice Adventure Race) 2005;
- 1. miejsce w kategorii kobiet w rajdzie przygodowym Wędrownicze Wyzwanie 2006;
Osiągnięcia górskie:
- czterotysięczniki alpejskie: Mont Blanc od str. włoskiej (2004), Monte Rosa, Breithorn, Dom granią Festigrat (2005);
- Pik Niepodległości (Pik Lenina; 7134 m.n.p.m.) 2006.
Maciej Westerowski (SKPB Katowice, Klub Skialpinistyczny "Kandahar") - 34 lata, absolwent Akademii Ekonomicznej w Katowicach, od 1991 roku przewodnik beskidzki. Członek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Katowicach i Klubu Skialpinistycznego Kandahar. Wspinał się w Dolomitach i Alpach. Startował w zawodach w narciarstwie wysokogórskim. Uczestnik wypraw w Kaukaz, Andy i Pamir.
- 1972 - ? Kasprowy, Szyndzielnia i inne - kolejką
- 1995 - Tofana di Roses (3225 m n.p.m.), Cima Presanella (3558 m n.p.m.), Gran Paradiso (4061 m n.p.m.)
- 1996 - Wild Spitze (3774 m n.p.m.) - zimą, Antelao (3264 m n.p.m.), Piz Bernina (4049 m n.p.m.)
- 1997 - Marmolada (3348 m n.p.m.), Piramide Vincent (4215 m n.p.m.), Mont Blanc (4807 m n.p.m.)
- 2001 - rowerem górskim przez Dolomity (asfalt i nie tylko)
- 2006 - Aconcagua (6962 m n.p.m.), Elbrus (5642 m n.p.m.), Pik Lenina (7134 m n.p.m.)
Jacek Żebracki - ur. 20.08.1976. Przez 16 lat zawodnik w kajakarstwie górskim, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w slalomie i zjeździe kajakowym. Od 5 lat trener kajakarstwa w KS "Pieniny" w Szczawnicy. Absolwent AWF w Krakowie. Ratownik GOPR - Grupa Podhalańska. Od 4 lat zawodnik w narciarstwie wysokogórskim. Członek kadry narodowej Polski w tej dyscyplinie.
Najważniejsze osiągnięcia w narciarstwie wysokogórskim:
- Mistrzostwo Polski 2007 w parze z Szymonem Zachwieją (Grupa Podhalańska GOPR);
- dwukrotne 3. miejsce w Mistrzostwach Polski: 2005 i 2006;
- zdobycie Pucharu Polski 2006;
- kilkakrotny udział w Mistrzostwach Europy