|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Botswana – Namibia 2008
TEREN PODRÓŻY
Botswana to południowoafrykański kraj bez dostępu do morza, ze stolicą w Gaborone. Pierwotnie Botswana zamieszkiwana była m. in. przez Buszmenów. Pierwsi Europejczycy przybyli do tej części Afryki na początku XIX w., co doprowadziło do objęcia Botswany, nazywanej wówczas Beczuaną, brytyjskim protektoratem w 1885 r. Nazwa Beczuana funkcjonowała do 1966 r., kiedy to kraj uzyskał niepodległość i jako Republika Botswany istnieje do dziś. Terytorium Botswany zajmuje 600 370 km² (w Europie podobną powierzchnię ma Ukraina) i jest zdecydowanie jednym z najsłabiej zaludnionych krajów na świecie (2,6 os./km²).
W Botswanie panuje klimat zwrotnikowy, z gorącą porą roku od października do marca. Opady nie należą tutaj do obfitych, co oprócz AIDS, stanowi główny problem mieszkańców. Mottem Botswany są słowa: Niech spadnie deszcz, a kolor niebieski, symbolizujący wodę, pojawia się nawet w sztandarach narodowych tego państwa. Większą część Botswany zajmuje nieckowata, bezodpływowa, półpustynna Kotlina Kalahari. W północnej części kraju występuje, największa na świecie, delta śródlądowa rzeki Okavango. Rzeka ta uchodziła niegdyś do jeziora Makgadikgadi, które około 10 000 lat temu prawie zupełnie wyschło, a obecnie obszar ten zajmuje Kotlina Kalahari. Blisko 40% kraju zajmują parki i rezerwaty, których celem jest m. in. ochrona bogatego i urozmaiconego świata zwierzęcego oraz roślinnego. Ze względu na słabe zaludnienie i bogactwo zwierząt, terytorium Botswany porównywane jest do ogromnego parku zamieszkałego nie przez ludzi, ale zwierzęta.
Namibia położona jest nad Oceanem Atlantyckim, z którym graniczy na długości ponad 1 500km. Wzdłuż namibijskiego wybrzeża Atlantyku rozciąga się Pustynia Namib, którą uznaje się za najstarszą na świecie (ok. 80mln lat). Przeważającą powierzchnię kraju zajmuje rozległy półpustynny płaskowyż, z najwyższym wyniesieniem Brandberg (2 573m n.p.m.). W wielu miejscach tego najbardziej górzystego terenu Namibii obserwować można, liczące ponad 5 000 lat, malowidła skalne, które są dziełem zamieszkujących niegdyś te obszary Buszmenów. Płaskowyż ku wschodowi przechodzi w Pustynię Kalahari. Z powodu ciężkich warunków klimatycznych (panuje tutaj suchy i gorący klimat podzwrotnikowy) obszar Namibii zajmuje jedną z ostatnich pozycji na światowej liście gęstości zaludnienia (2,3 os/km²). Wiele obywateli Namibii ciągle opiera się rozwojowi cywilizacji i nie korzystając z „dobrodziejstw” współczesnego świata od wieków żyje swym tradycyjnym stylem. Przykładem jest plemię Himba w północno-zachodniej części kraju oraz Sun, mieszkający na Pustyni Kalahari, przy granicy z Botswaną.
Teren dzisiejszej Namibii od 1878 r. był kolonią brytyjską. „Rządy brytyjskie” nie trwały długo, gdyż w 1884 r. Namibia stała się kolonią niemiecką, przyjmując nazwę Niemieckiej Afryki Południowo-Zachodniej. Nazwa ta występowała na mapach do początku XX w., ponieważ wraz ze wzrostem wpływów brytyjskich i południowoafrykańskich kraj zaczął funkcjonować pod nazwą Afryki Południowo-Zachodniej. Po długich, wyniszczających wojnach, trwających niemalże cały XX w., w 1990 r. Namibia uzyskała niepodległość.
CEL PODRÓŻY
Październik 2008
Celem wyprawy jest poznanie szeroko rozumianego środowiska przyrodniczego Botswany i Namibii. Zamierzamy odwiedzić najciekawsze zakątki tych krajów – te lepiej i te mnie poznane, gromadząc przy tym bogatą dokumentację fotograficzną i filmową. Jednym z naszych głównych celów jest dotarcie do wioski plemienia Himba i poznanie obyczajów ludzi, którym udało się zachować tradycyjny styl życia.
Jako miłośnicy trekkingu górskiego, pośród rozległych terenów równinnych poszukamy gór – w Botswanie w okolicach Shoshong Hills, w Namibii w rejonie Damarland i Erongo. Będąc w Namibii nie pominiemy również najwyższych na świecie piaszczystych gór – wydmy Pustyni Namib.
Ze względu na zainteresowania oraz wykształcenie uczestników wyprawy, odwiedzane miejsca będą obserwowane i relacjonowane również od strony geoturystycznej. Szczególną okazję do przeprowadzenia tego typu rejestracji będzie eksploracja największej na świecie delty śródlądowej rzeki Okavango oraz Kanionu Fish River.
Na trasie naszej wyprawy pojawią się obiekty wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO: Wodospady Wiktorii (Zambia) oraz stanowisko archeologiczne Twyfelfontein w górzystych zakątkach Namibii.
Podróżując drogami Botswany i Namibii oraz parkach narodowych tych krajów będziemy obserwować nieprzeciętne bogactwo flory i fauny, które są głównym „magnesem” przyciągającym podróżników w ten zakątek świata.
Zwieńczeniem naszego projektu będą prelekcje z pokazami slajdów oraz publikacja relacji z wyprawy w czasopismach naukowych i turystycznych.
UCZESTNICY PODRÓŻY
Joanna Pszonka – absolwentka Zarządzania i Marketingu oraz Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka Finansów i Rachunkowości Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, pracownik naukowy (geolog) Polskiej Akademii Nauk. Odbyła półroczne stypendium w Andaluzji - Uniwersytet w Granadzie. Organizowała i brała udział w wyprawach trekkingowych: Góry Kaledońskie, Grampiany, Karpaty, Alpy, Apeniny, Sierra Nevada, Atlas. Interesuje się Afryką – geografią, obyczajami, polityką, religiami. Członek Afrykańskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na wyprawie: obserwacje i rejestracja obiektów geoturystycznych, opisy odwiedzanych miejsc.
Adam Domagała – absolwent Informatyki oraz Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik IT na stanowisku Project Manager. Organizował i brał udział w wyprawach trekkingowych: Góry Kaledońskie, Grampiany, Karpaty, Alpy, Apeniny, Atlas. Interesuje się akwarystyką (biotopy) i skamieniałościami. Członek Afrykańskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Na wyprawie: gromadzenie dokumentacji fotograficznej i filmowej, obserwacje świata zwierzęcego.