|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
Wyprawy na najwyższe szczyty Europy:
• Elbrus (5642 m n.p.m.) – najwyższa góra wg Messnera
• Mount Blanc (4810 m n.p.m) – najwyższa góra wg geografów
Cel wypraw:
Naszym celem jest zdobycie dwóch europejskich szczytów zaliczanych do Korony Ziemi.
Jednym z nich jest Mount Blanc położony na styku granicy francusko – włoskiej. Przez wielu jest on uważany za najwyższy szczyt Europy i nazywany „Dachem Europy”. Jego wysokość wynosi 4810 m n.p.m. Mont Blanc zbudowany jest głównie ze skał krystalicznych. Tworzy rozbudowany masyw, rozcięty licznymi dolinami glacjalnymi (17 lodowców o łącznej powierzchni 200 km²). Jest młodym, stale rosnącym masywem górskim (przyrost roczny wysokości wynosi ok. 2-3 mm). Wysokość góry zmienia się też o kilka metrów ze względu na grubość czapy lodowej pokrywającej szczyt. Drugim szczytem, jaki chcemy zdobyć jest Elbrus położony w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu, na terenie Kabardo-Bałkarii. Jest najwyższym szczytem Rosji. Masyw Elbrusa wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:
• zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m. (dawniej 5633 m n.p.m.);
• wschodnim – 5621 m n.p.m. (dawniej 5595 m n.p.m.).
Wierzchołki rozdzielone są szerokim, płaskim siodłem o wysokości 5200 m n.p.m.
W przypadku wyprawy na Elbrus głównym problemem jest wybór środka transportu, którym można dostać się do Mineralnych Wód. Mamy do wyboru samolot, który oszczędza nasz czas lub pociąg, z którego możemy podziwiać piękno rosyjskiego krajobrazu.
Zarówno samolotem jak i pociągiem musimy dotrzeć do Mineralnych Wód skąd busem wyruszymy do Terskol. Tutaj zatrzymamy się na jeden dzień aby nabrać sił przed dalszą wspinaczką. Z Terskol zrobimy wycieczkę aklimatyzacyjną na wysokość powyżej 3000 metrów. Na następny dzień wyruszmy do stacji pośredniej Stary Krugozor (3000 m n.p.m.) gdzie spędzimy resztę dnia zwiedzając okolicę i aklimatyzując się. Rano wyruszymy do Prijuta na wysokość 4100 m n.p.m. – wchodzimy na lodowiec. Tutaj kolejny przystanek aklimatyzacyjny i rano podchodzimy do Skał Pastuchowa(4600 – 4700 m n.p.m.). Nie zatrzymujemy się na tej wysokości tylko schodzimy spać do Prijuta skąd w nocy wyruszymy na atak szczytowy. Po udanym ataku schodzimy na wysokość 4100 metrów i odpoczywamy w obozie. Rano schodzimy do kolejki i zjeżdżamy do Azau skąd wyruszamy w drogę powrotną do Polski.
Na Mount Blanc dojedziemy bez najmniejszego problemu z Polski busem. Pierwszym etapem naszej podróży będzie dojazd do Les Houches skąd później wyruszymy do schroniska Tete Rousse położonego na wysokości 3160 m n.p.pm. Tutaj rozbijemy pierwszy obóz aklimatyzacyjny. Rano wyruszymy do schroniska Aiguille du Goûter (3863 m n.p.m.) gdzie rozbijemy drugi obóz aklimatyzacyjny i spędzimy resztę dnia. Atak na szczyt Mount Blanc zaczniemy około 3 – 4 rano tak żeby wejść na niego około godz. 9 – 10. Po zdobyciu szczytu zejdziemy do schroniska Aiguille du Goûter gdzie odpoczniemy po ataku szczytowym. Rano zejdziemy do Bellevue skąd kolejką linową zjedziemy do Les Houches. Tam po wykąpaniu się i zjedzeniu ciepłego posiłku wyruszymy w drogę powrotną do Polski.
Projekt Korona Ziemi "9 szczytów"
Naszym głównym celem jest zdobycie wszystkich najwyższych szczytów świata - Korony Ziemi. Żeby zdobyć Koronę Ziemi trzeba wejść na 9 szczytów – stąd nazwa naszego projektu „9 szczytów”. Do Korony Ziemi zaliczają się najwyższe szczyty na każdym z kontynentów. Skoro kontynentów jest 7 to skąd wzięło nam się 9 szczytów? Wynika to różnic interpretacji i obranych kryteriów.
Do Korony Ziemi zalicza się:
• Azja: Mount Everest (8848 m n.p.m.)
• Ameryka Południowa: Aconcagua (6960 m n.p.m.)
• Ameryka Północna: Mount McKinley (6195 m n.p.m.)
• Afryka: Kilimandżaro (5895 m n.p.m.)
• Europa:
o (wg geografów) Mont Blanc (4807 m n.p.m.)
o (wg Messnera) Elbrus (5642 m n.p.m.)
• Australia:
o (wg Bassa) Góra Kościuszki (2230 m n.p.m.)
o (wg Messnera) Oceania: Puncak Jaya (4884 m n.p.m.)
• Antarktyda: Masyw Vinsona (4892 m n.p.m.)
Najbardziej „kłopotliwe” do zdobycia są szczyty w Europie oraz Australii i Oceanii, ponieważ trzeba zdobywać je podwójnie. Wielu wspinaczy nie uzna, bowiem zdobycia Korony Ziemi bez wejścia na Elbrus, dlatego chcemy zacząć zdobywanie do Europy: Elbrus i Mount Blanc. Nie chcemy poprzestać tylko i wyłącznie na zdobyciu Korony Ziemi, planujemy również zdobywać niższe szczyty, w tym ośmiotysięczniki. Zadanie jest trudne, lecz wykonalne. Oprócz zdobywania górskich szczytów chcielibyśmy krzewić ideę i kulturę alpinizmu wśród młodzieży.
Uczestnicy wyprawy
Jesteśmy szóstką młodych ludzi zafascynowanych górami, którzy, pomimo, że w górach nie mieszkają każdą wolną chwilę wykorzystują żeby w nie pojechać. Ilona, Marcin, Piotrek, Karol, Mateusz i Marcin - to właśnie ta szóstka fascynatów postawiła sobie za cel zdobycie Korony Ziemi i krzewienie wśród młodzieży idei i kultury alpinizmu.
Ilona Żuk
Ilona pracuje w firmie Computer 2000 w Anglii. Jej hobby to sporty walki – Taekwondo – posiada uprawnienia instruktora, wspinaczka skałkowa – wspina się od 5 lat, jest w trakcie kursu instruktora, turystyka wysokogórska i kajakarstwo górskie. Stara się żyć aktywnie i w miarę możliwości, udało mi się jej wyjechać na kanioning do Francji oraz skakać z bungee (bungee jump). Jej następny cel to skok
z samolotu. Wspina się regularnie i chodzi na spływy kajakowe oraz wyjeżdża na krótkie wypady w góry po Anglii Szkocji.
Marcin Jóźwiak
Marcin ma 37 lat, pracuje w Warszawie w dużym banku, jako Administrator RAFC. Jego hobby to modelarstwo kartonowe i fotografia. Oprócz tego uczy się teraz tworzyć strony internetowe oraz pisze artykuły do gazet.
Piotr Bobrowski
Piotrek ma 25 lat i na chwilę obecną aktywnie poszukuje pracy. Jego hobby to turystyka wysokogórska. Interesuje się produktami turystycznymi oraz na bieżąco śledzi wszelkie zmiany w tej dziedzinie. Obecnie kończy studia magisterskie na kierunku: zarządzanie w turystyce i hotelarstwie. W tym roku będzie bronił pracy magisterskiej.
Karol Kosmala
Karol ma 22 lata, pracuje w sklepie Intersport na warszawskim Ursynowie. Od 2 lat studiuje na Politechnice Warszawskiej na kierunku Administracja. Jest pasjonatem kolarstwa górskiego i wspinaczki na sztucznej ściance. Oprócz tego zajmuje się fotografią – jest fotoreporterem miesięcznika Politechniki Warszawskiej, uczęszcza na różnego rodzaju warsztaty fotograficzne oraz spotkania z zawodowymi fotografami.
Mateusz Kosmala
Mateusz jest absolwentem politechniki warszawskiej oraz pracownikiem dużej firmy telekomunikacyjnej. Razem z Karolem (którego jest kuzynem) pasjonuje się kolarstwem górskim i wspinaczką na sztucznej ściance. Co roku razem wyjeżdżają na epickie wyprawy rowerowe (bądź piesze) po polskich górach.
Marcin Fabiszewski
Od urodzenia kocha wyprawy w góry i nad morze. Jego marzeniem jest zdobycie Korony Ziemi i opłynięcie globu na jachcie. Jest absolwentem AWF'u a aktualnie pracuje razem w z Karolem w sklepie Intersport. Po za tym jest instruktorem narciarstwa i żeglarstwa, uprawia wspinaczkę sportową i windsurfing, co za tym idzie spędza wolny czas aktywnie.
Sponsorzy i patroni