podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Patronat
reklama
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Dlaczego jedziemy na koniec Europy?

Tym razem, realizując projekt zdobywania najwyższych szczytów europejskich państw, za cel obraliśmy sobie Ural Subpolarny. W tym paśmie górskim znajduje się najdalej wysunięty na wschód szczyt Korony Europy – Narodnaja. Decyzja o wyjeździe na ten kraniec nie jest przypadkowa. Postanowiliśmy pokazać, że są kwestie, w których cała Polska od dawna jest już na końcu Europy. Chodzi o problem wielu tysięcy ludzi w naszym kraju, o chorobę, która może z niewiadomych przyczyn dotknąć każdego: stwardnienie rozsiane (SM). Badania dotyczące dostępności i sposobów leczenia osób cierpiących na tę chorobę bezlitośnie wykazują, że w Polsce jest pod tym względem niemal najgorzej w Europie. Chcemy zmienić istniejącą sytuację, wykorzystując naszą pasję, a więc robiąc to, co potrafimy najlepiej.

Napędzają nas:
* Miłość do przyrody i do gór.
* Pasja, przez którą nie możemy zasnąć nocą. Nawet, gdy pozwoli, włada naszymi snami.
* Ciekawość, która pcha nas coraz dalej, głębiej, wyżej.
* Złość, że Polska jest na samym końcu rankingów poziomu opieki nad ludźmi dotkniętymi stwardnieniem rozsianym, a wiedza obywateli jest jedynie śladowa na temat tej przewlekłej choroby.
* Determinacja, by zmienić ten stan rzeczy.
CELE WYPRAWY

- zwrócenie uwagi mediów i opinii publicznej na problematykę leczenia stwardnienia rozsianego w Polsce
- zdobycie najwyższej góry Uralu i Rosji po europejskiej stronie - Narodnaji - “Królowej Uralu”
- zdobycie „Niedźwiedziej Łapy”, czyli najbardziej charakterystycznego szczytu Uralu - Manaragi,
- wytyczenie i pokonanie ok. 300 km odludnej trasy Inta – Narodnaja – Kosju
WYJĄTKOWOŚĆ EKSPEDYCJI

Rejon Uralu Polarnego i Subpolarnego to rzadko odwiedzane przez Europejczyków miejsca, zwłaszcza zimą. Obok zwyczajowych problemów związanych z zimową wspinaczką górską, ekipa będzie musiała poradzić sobie z takimi utrudnieniami jak:

- znaczne oddalenie masywu od punktu startowego ekspedycji, co w praktyce oznacza intensywny trekking przez mało znane tereny tajgi i tundry,
- problematyka wypraw w miejsca ulokowane daleko na Północy – innymi słowy bardzo krótki dzień oraz wyjątkowo niską temperaturę otoczenia, dochodzącą do -45°C,
- dziewiczy charakter wybranego miejsca – co wiąże się przede wszystkim z koniecznością zarówno żelaznego zaplanowania wszelkich szczegółów, jak i przygotowaniem się do rozwiązywania niespodziewanych problemów już na miejscu, w trakcie trwania wyprawy.

Całość przedsięwzięcia nadaje wyprawie charakter unikatowy i znacząco podwyższa jego rangę pod względem zarówno wyczynu sportowego, jak i eksploracyjnego.

TERMIN EKSPEDYCJI

Zaplanowany czas trwania wyprawy to 3 tygodnie. Start w pierwszych dniach marca 2011 roku.
UCZESTNICY WYPRAWY

Jarek Jóźwicki - Urodzony w Nysie w roku 1980. W wieku 25 lat przypadkiem trafia w Dolomity i tak zaczyna się jego przygoda z górami. Nowe doświadczenie błyskawicznie przeradza się w pasję. Stworzył i prowadzi stronę internetową dziku.maniak.pl. Jeśli ktoś szuka informacji o Koronie Europy, znajdzie ją na czołowych pozycjach w wyszukiwarkach.
W jego głowie kotłuje się nieskończona ilość pomysłów na wyprawy. Pracuje nad tym, by móc zrealizować jak najwięcej z nich. W ciągu ostatnich kilku lat wyruszył po najwyższe szczyty do 28 europejskich państw. Spośród osiągnięć warto wymienić wyjazdy w mało popularne góry Kosowa, Macedonii oraz Bośni i Hercegowiny, wyprawę za koło polarne w góry Skandynawii oraz zdobycie najwyższych alpejskich szczytów: Dufourspitze oraz Mont Blanc (dwukrotnie).
Każda z dotychczasowych podróży to przygoda jedyna w swoim rodzaju. Jednak jego obecny projekt to coś, co przewyższa wszystkie dotychczas zrealizowane plany. Na najwyższy szczyt Uralu oraz europejskiej części Rosji nie jedzie tylko dla siebie. Po zetknięciu się z chorobą u najbliższej mu osoby i po długich miesiącach starań wielu ludzi o umożliwienie jej leczenia postanawia wraz z przyjaciółmi te dwie sprawy połączyć.

Łukasz Białas – Wilk Stepowy. Urodzony w 1978 roku w miejscowości Frankenstein, w cieniu Krzywej, zmurszałej Wieży. Od najmłodszych lat przejawia skłonności do intensywnej integracji z naturą. Naznaczony miejscem urodzenia, wpływem rodziców i początkami dzikiego kapitalizmu wędruje, zdobywa, eksploruje, pływa.
Od zawsze niezależny emocjonalnie i intelektualnie. Konsekwentny: doprowadził do końca kilka dużych projektów. Jest dowodem na to, że nie ma na świecie podziałów na umysły ścisłe i na humanistów. Fotograf, ichtiolog, ratownik WOPR, narciarz, perkusista, realizator dźwięku. Kamieniami milowymi w jego rozwoju są niezwykli ludzie, których los pozwolił mu poznać. Czerpie od nich, ale stara się nigdy nie być dłużny. W górach, od kiedy pamięta. Kolekcjoner odznak GOT, blizn, odcisków, ran... a przede wszystkim pięknych wspomnień. W Sudetach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach czuje się jak u siebie w domu. Poznał góry Norwegii, Szwecji i Finlandii, zdobył szczyty Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Słowenii i Chorwacji. Wspinał się na Mt Blanc i w Kaukazie. Zorganizował wyprawę na Elbrus. Plany na przyszłość: tu trzeba by napisać osobny rozdział.

Magda Jarocka – 28 lat, pochodzi z Kielc - Krainy Scyzoryków, z wykształcenia plastyk i architekt krajobrazu, z zawodu: marketingowiec, z potrzeby serca: włóczykij. Jej własna matka często zastanawia się, czy przypadkiem dziecka nie podrzucili jej Cyganie. Niepoprawna optymistka i zupełnie niedzisiejsza marzycielka. W wolnych chwilach eksploatuje wysłużony, pełnoletni już rower składak, łazikuje po górach, żegluje i masowo pochłania literaturę podróżniczą, marząc o dalekich wyprawach. Przemierzała z plecakiem szlaki Bieszczad, Beskidu Niskiego i Żywieckiego, Tatr, Karkonoszy, Gór Świętokrzyskich i ukraińskich Gorganów.
Wybrane osiągnięcia:
- zdobycie najwyższych szczytów: Macedonii (Korab), Bułgarii (Musała) i Serbii (Midżur),
- udział w wyprawach na Mont Blanc (Francja) i Grossglocknera (Austria),
- rejs żeglarski przez Morza Irlandzkie i Celtyckie do Zatoki Biskajskiej,
- i wiele jeszcze w planach.

Maciej Besta – ma 22 lata, studiuje informatykę na AGH w Krakowie oraz astrofizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonują go między innymi zagadnienia związane z symulacją zjawisk kosmologicznych i przyrodniczych, co łączy z pracą naukową w szwajcarskim Laboratorium Cząstek CERN. W swoich podróżach zawsze kieruje kroki i spojrzenie w stronę gór, poprzez wyprawy dwojakiego charakteru - po pierwsze, zdobywanie szczytów w sensie typowo alpinistycznym, po drugie, eksplorację dziewiczych, dalekich i nietkniętych stopą ludzką pasm górskich. Swoje pierwsze, tatrzańskie wyprawy odbył w wieku 11 i 12 lat - pokonując z tatą grań Orlej Perci. Zdobył Mont Blanc, Gran Paradiso, Breithorn oraz kilku innych alpejskich trzy- i czterotysięczników. Zorganizował ekspedycję w dziewicze Góry Czerskiego we Wschodniej Jakucji (Wschodnia Syberia), wielokrotnie wędrował szczytami i dolinami azjatyckiego Tien-Shanu, ukraińskich Karpat, Bieszczad, Beskidu, przejechał Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan. Ukończył kursy: przetrwania polarnego, taternicki, wspinaczki skalnej, zimowy górski. Trenuje Karate Kyokushin, pasjonują go również sporty wytrzymałościowe; rozwija pasję fotograficzną.

Oficjalna strona wyprawy www.dziaba.com
PARTNERZY WYPRAWY



WYPRAWY
Syberiada – Zimowa Wyprawa na Biegun Zimna
Kultury i ludzie świata czyli autostopem przez świat w poszukiwaniu odległych kultur
„Żywcem w Afryce”. Projekt podróżniczo-filmowy
Ekspedycja "Rzeszów na Koronie Europy" - 46 SZCZYTÓW
Ukraina - śpiew wiatru, wolność kozacka oraz Miasto Widmo
5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"
Transarctica 2011 - arktyczna wyprawa zimą - od Qaanaaq do Resolute
Ural 2011 – co robią Polacy na końcu Europy?
Machu Picchu Cycle Expedition 2011
Kajakowy lodołamacz
TERRA - X Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa wokół Azji - "Droga do Shangri-la"
I Poznański Festiwal Podróży i Fotografii
Polka w Pakistanie
Sępek Świata w Nowej Zelandii
Lofoty 2010: Wyprawa po niezachodzące Słońce
Z Aborygenem do Opery
W dzikie serce Azji – AŁTAJ 2010
Horyzont Marzeń – Na Kołach Pasji
Zrozumieć Afrykę 2010
Alpejski Trawers 2010
Laponia 2010. W poszukiwaniu straconego mroku...
Pociągiem przez Europę
Elbrus – lipiec 2010
Konkurs geograficzny – W 62 dni dookoła świata
Projekt: Korona Ziemi „9 szczytów”
TERRA - IX Festiwal Slajdów Podróżniczych
Wyprawa Kokshaal Too 2009
Wyprawa Silk Road 2009
Rushooka 2009
Scotland Castle Tour 2009
Polska: południe - północ w 30 dni
Wyprawa na Pik Lenina poświęcona pamięci Piotra Morawskiego
Kirgistan 2009 - starymi Ładami przez Azję
Rowerem na 4 krańce Polski
Ob - Irtysz'2009
Alpy 12 x 4000
Sierra Nevada Expedition 2009
Crazy Bike Riders Norway-Spain 2009
Wyprawa rowerowa do Maroka
Całkowite Zaćmienie Słońca i Jedwabny Szlak 2009
Podróż dookoła świata cz. 2
II Festiwal Polarny
Podróż marzeń - Australia, Nowa Zelandia, Ameryka Południowa
Dhaulagiri Expedition 2009
Szlakiem Jedwabiu i Herbaty ku Miastu Białych Nocy 2009
DA BALKAN PROJECT
Botswana – Namibia 2008
Gruzja 2008
Surf The Indian Couch
Nowogard Autostóp Expedition – Nowogardzka wyprawa autostopowa pamięci Kingi Choszcz.
Wschodni Kongres European Geography Association
Rosja Polarna 2008
Skandynawia 2008
Nie bój się Julku. Azja 2008
Na rowerze do Kairu i jeszcze dalej!
ADRIATIC-SUN 2008
Studencka Wyprawa 7134
Motocyklem z Singapuru do Polski
Rajd Adventura
Strzelecki World Odyssey
Gruzja 2008
Górska droga do Persji...
Pamir 2008 Expedition
Wyprawa El Condor Rio Colca
Iran Expedition 2008 - podążać za smakiem piasku…
Żaglowozem przez pustynię – GOBI 2008
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
Szlakiem Transsyberyjskim 2008
Absurd Expedition 2008 - Pedal Revolution
Wyprawa Aconcagua 2008 - śladami polskich podróżników
W poszukiwaniu zimy - Skandynawia 2008
Nepal'2008
LosWiaheros, czyli z wiatrem i pod wiatr ku marzeniom
Śladami Wiktora Ostrowskiego
Tanzania Expedition 2007
Welocypedem przez piachy Bliskiego Wschodu
Rumunia na rowerze 2007
Bałkański Kocioł '07- wyprawa rowerowa grupy Bajkers
Indie-Nepal'2007
Tour des Alpes 2007 - Rowerem dookoła Alp
Peru - Śladami Polaków
Na Dach, do Środka i naokoło
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
China Expedition 2007
The Throne Of The Sun Tiger Energy Expedition 2007
Islandia - kraina czterech żywiołów
Laos 2007
Gruzja 2007
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Po drugiej stronie Świata: Nowa Zelandia - Sydney - Tajlandia
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
The North Face Adventure Trophy
Wyprawa Mont Blanc 2007
Buriacja i Mongolia 2007
Slajdy podróżnicze na wielkim ekranie w kinie Wisła
Water and Mountain - wyprawa do Słowenii i Czarnogóry
Wyprawa rowerowa Istambuł'2007
2 x 7000 Pamir Expedition 2007
Wspinaczkowo-trekingowa wyprawa Maroko 2006
Korona Europy Rowerem 2007
Lista zwycięzcówWYŚLIJ ARTYKUŁ
NEWSLETTER
Jeżeli chcesz na bieżąco być informowany o nowych artykułach w Geozecie, wydarzeniach, zapowiedziach, podaj swoj adres e-mail:
Sprawdź nasze podróże!
W serwisie znajduje się 504 artykułów o 126 krajach.