22 lipca 2009 roku będzie miał miejsce niezwykły spektakl przyrody - Ziemia, Księżyc i Słońce znajdą się w jednej linii, cień Księżyca padnie na Azję, dojdzie do najdłuższego w XXI stuleciu całkowitego zaćmienia Słońca.
Zjawisko to zbiegło się z obchodzonym na całym świecie Międzynarodowym Rokiem Astronomii 2009. Jednym z wydarzeń związanych z polskimi obchodami jest studencka wyprawa do Chin w celu rejestracji zaćmienia. Wykonamy liczne obserwacje, między innymi korony słonecznej oraz komet z rodziny Kreutza, których dostrzeżenie z Ziemi jest niemożliwe w innych okolicznościach.
Poza astronomicznymi fascynacjami łączy nas pasja podróżnicza. Dlatego też, niejako korzystając z nadarzającej się okazji, z powrotu z Szanghaju do Warszawy uczyniliśmy drugą, turystyczną część wyprawy. Planujemy odbyć ją słynnym Jedwabnym Szlakiem - antyczną drogą łączącą cywilizacje wschodu i zachodu. Przez 6 tygodni przebędziemy tysiące kilometrów, najpierw przez serce antycznych Chin, dawną stolicę - Xian do Kaszgaru i w góry Tien Szan, następnie przez stepy i góry Kirgistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu, odwiedzając między innymi Taszkient, Samarkandę, Bucharę - niegdyś potężne miasta handlowe, swoje bogactwo czerpiące z położenia na Jedwabnym Szlaku. Wreszcie dotrzemy w deltę Wołgi aby przez południową Rosję i Ukrainę powrócić do Polski.
Uczestnicy wyprawy to studenci astronomii Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, doktoranci Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, pracownicy Planetarium Warszawskiego. Sprawdzić się w tym gronie mieliśmy okazję w roku 2008, podczas obserwacji zaćmienia Słońca w Nowosybirsku w Rosji. Wielu z nas ma też na koncie poważne własne doświadczenia podróżnicze.
Więcej informacji o projekcie, trasie, uczestnikach na stronie
zacmienie2009.astronomia.pl.