|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Arcitc-SIGMA Photo Expedition - summer 2007
Istnieją miejsca na ziemi, których nie można tak po prostu porzucić,
które wywierają wrażenie tak silne, że powrót staje się przymusem.
Morze Arktyczne, Svalbard, Grenlandia tworzą krajobraz,
o którym nie można zapomnieć.
Per Olof Sundman
Arcitc-SIGMA Photo Expedition 2007 jest drugą z cyklu wypraw których celem jest przybliżenie życia zwierząt, charakterystycznych dla rejonów polarnych w ich naturalnym środowisku. Wielu z nas widziało te zwierzęta w zoo, ale niewielu wie, jak zachowują się na wolności. Opowieść o zachowaniu tych zwierząt, o tym jak wygląda środowisko, w którym żyją, jest ciekawa sama w sobie. Ale opowieść za pomocą zdjęć daje możliwość innego spojrzenia na ten świat. Mam nadzieję, że zdjęcia, które pokażą piękno dzikiej przyrody, przyczyną się do jej zrozumienia i wpłyną na jej większą ochronę.
TRASA
Spitsbergen jest niezwykle piękny.
Łączy w sobie urok trzech wielkich żywiołów: gór, morza i lodu.
Otoczenie Hornsundu należy do najbardziej malowniczych.
Zmienia ono swoje oblicze w zależności od pór roku i od pogody.
Stanisław Siedlecki
Spitsbergen to największa z wysp archipelagu Svalbard. Kraina wiecznej zmarzliny, nocy polarnych, suchego klimatu, niskich temperatur, skalistych wybrzeży i pól lodowcowych. Ostoja niedźwiedzi polarnych, reniferów, pieśców, fok, morsów i kilkudziesięciu gatunków ptaków. "Kraj ostrych gór" - jak nazwał go XVI-wieczny podróżnik i odkrywca Willem Barents.
Jako że głównym celem wyprawy nie jest zdobywanie szczytów, trawersowanie pustek lodowych ale fotografowanie i obserwowanie przyrody, to wyjazd na Spitsbergen zaplanowany na rok 2007 jest raczej wyprawą stacjonarną. Okres późnego lata w Arktyce jest jakby czasem "zanikania życia". Roślinność tundry już dawno przekwitła, ptaki po wychowaniu potomstwa odlatują całymi koloniami w cieplejsze południowe rejony, renifery gubią rogi i zmieniają sierść na cieplejszą, mija bezpowrotnie czas swawolnych zabaw młodych pieśców oraz pływackich eskapad fok i morsów. Obniża się temperatura, pojawiają się pierwsze opady śniegu, coraz więcej dni jest sztormowych, noce są dłuższe i zaczyna je rozświetlać zorza polarna. W tym właśnie czasie cała Arktyka przygotowuje się do nadejścia nocy polarnej.
UCZESTNICY
Mateusz Moskalik - polarnik, fotograf, z zawodu geofizyk, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody. W nauce interesuje go głównie glacjologia, sedymentologia i zagadnienia związane z wieczną zmarzliną. Jeszcze będąc studentem został uczestnikiem XXVI Wyprawy Polarnej Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen. Aktualnie jest doktorantem w tym instytucie. Swoje zainteresowanie fotografią rozwijał podczas licznych wypraw w rejony górskie. Jego zamiłowaniem stały się rejony polarne oraz góry wysokie z lodowcami. Tematyką zdjęć jest głownie przyroda ożywiona ale nie unika takich tematów jak krajobrazy oraz działalność człowieka w rejonach polarnych. Organizator Festiwalu Polarnego w Izabelinie oraz licznych wystaw fotograficznych o tematyce polarnej (
www.polarne-klimaty.art.pl, galeria Geozety:
www.geozeta.pl/galeria,40).
SPONSORING I PATRONAT MEDIALNY
Chcąc aby wyprawy przyrodniczo-fotograficzne w rejony polarne odniosły swój cel, jakim jest ukazanie piękna przyrody Arktyki, potrzebny jest udział wielu osób. Tak więc oprócz osobiście zaangażowanych fotografów potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Zarówno pomoc merytoryczna, promocja medialna wyprawy jak i pomoc materialna, która ze względu na koszta nie tylko samych wypraw, ale także sprzętu fotograficznego jest wręcz niezbędna w każdej formie. Chciałbym więc zaprosić wszystkie firmy i instytucje mogące pomóc do współpracy w organizacji wypraw, zarówno tej jak i kolejnych.
Wyprawa Arcitc-SIGMA Photo Expedition - Svalbard 2007 jest organizowana, sponsorowana i promowana przez następujące firmy, media i instytucje:
Organizacja wyprawy:
Arktyka - wyprawy przyrodniczo-fotograficzne (
www.arktyka.org.pl)
Współorganizatorzy i partnerzy:
Narval - ekspedycje polarne
Polska Stacja Polarna Hornsund, Zakład Badań Polarnych i Morskich IGF PAN (
hornsund.igf.edu.pl)
Sponsor główny:
SIGMA (
www.sigma-photo.pl)
Sponsorzy:
K-consult (
www.kconsult.pl)
Lexar (
www.lexar.com)
F-system (
www.fsystem.com.pl)
LowePro (
www.lowepro.com)
Giottos (
www.giottos.com)
GRAFF (
graff.cil.pl)
Patronat medialny:
ONET.pl (
wyprawy.onet.pl) - oficjalny internetowy serwis wyprawy
GEOZETA.pl (
www.geozeta.pl)
GLOBTROTER (
www.e-globtroter.pl)
PTAKI POLSKI (
www.ptaki-polski.pl)
Patronat:
Związek Polskich Fotografów Przyrody (
www.zpfp.pl)