|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Oblicza Arktyki - opowieść o krajach polarnych
Opowieść tworzona przez pasjonatów krajów polarnych - zimowników stacji podbiegunowych, naukowców, alpinistów, speleologów, po prostu polarników. Opowieść o Arktyce, do której ciągle wracają, o której nie mogą zapomnieć, opowieść o jej mieszkańcach i jej krajobrazach. Historia wielkiej pasji i ... wielkiego uzależnienia. Historia niezwykłych przygód, które wydarzyły się w jednej z najbardziej urzekających scenerii naszego globu. Obrazy arktycznych przestrzeni - płaskowyży lodowych, zasnutych krą polarnych mórz i... małych sylwetek ludzi pośród bezkresu dalekiej północy.
Wystawy fotografii polarnej - miejsca ekspozycji:
» maj 2007 - Centrum Kultury i Informacji w Radomiu - ekspozycja "Spitsbergen - perła Arktyki"
» 8-27 maja – Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk – Warszawa, Aleja na Skarpie 27 - Prezentacja fotogramów i filmu „Klimaty Svalbardu” obrazujących różnorodność arktycznego Archipelagu Svalbard
» 15-27 kwietnia 2007 - Klub Środowisk Twórczych "Łaźnia" w Radomiu, ul. Żeromskiego 52 - ekspozycja "Spitsbergen - perła Arktyki"
» 24 marca - 30 kwietnia 2007 - Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, Izabelin, ul. Tetmajera 38
» 2-31 marca 2007 - Caffe Marrone, Warszawa ul. Leszno 14 (biurowiec OKI)
Festiwal Polarny
- 31 marca 2007 - Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego - Izabelin, ul. Tetmajera 38
W programie festiwalu: opowieści o polskich stacjach polarnych, eksploracji krajów polarnych i arktycznych rejsach.
Celem organizowanych imprez jest prezentacja najpiękniejszych obrazów Arktyki. Imprezy zostały zorganizowane w ramach polskiej edycji IV Międzynarodowego Roku Polarnego 2007-2009.
IV Międzynarodowy Rok Polarny
125 lat temu pojawiła się po raz pierwszy idea Międzynarodowego Roku Polarnego (ang. IPY - International Polar Year) - myśl organizacji systemu międzynarodowych ekspedycji i projektów badawczych podejmujących najbardziej istotne problemy naukowe Arktyki i Antarktyki. W latach 2007 - 2009 trwa kolejna edycja tej niezwykle prestiżowej imprezy - IV Międzynarodowy Rok Polarny. Udział w nim biorą również Polacy. Posiadając dwie stacje polarne, w Arktyce (fiord Hornsund, południowym Spitsbergenie) i w Antarktyce (Zatoka Admiralicji, Wyspa Księcia Jerzego, Szetlandy Południowe) jesteśmy ważnym partnerem dla międzynarodowego konsorcjum polarnego.
U progu rozpoczynającego się Roku Polarnego pojawiają się nowe wyzwania związane z tematyką krajów polarnych. Arktyka staje się coraz bardziej dostępna, nie tylko dla wyspecjalizowanych grup naukowców lecz także dla ludzi spoza naukowego środowiska polarnego. Coraz częściej rozważane są możliwości budowania rozległych osiedli ludzkich w niegościnnych rejonach polarnych. Wraca problem eksploatacji ogromnych, szacuje się że największych na świecie złóż węglowodorów Arktyki. Koordynatorzy IV IPY nie mniejszą wagę, niż do projektów badawczych, przywiązują do akcji informujących społeczność międzynarodową o problemach i przyrodzie Arktyki. Dotychczas kluczowe decyzje dotyczące krajów podbiegunowych podejmowali politycy i naukowcy. Czyż jednak nie powinien to być demokratyczny przywilej całego społeczeństwa?! W obliczu wyczerpujących się źródeł energetycznych powinniśmy wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie co stanie się z Arktyką, gdy pojawi się tam las platform wiertniczych i gąszcz osiedli ludzkich. Czy wciąż stać nas na utrzymanie arktycznego interdyscyplinarnego laboratorium o nadzwyczajnej czystości? Czy wreszcie stać nas aby to laboratorium stracić?!
Edycje IPY:
1882-1883 - I Międzynarodowy Rok Polarny
1932-1933 - II Międzynarodowy Rok Polarny
1957-1958 - Międzynarodowy Rok Geofizyczny
2007-2009 - IV Międzynarodowy Rok Polarny