|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Studencka Wyprawa 7134
O WYPRAWIE:
Grupa siedmiorga studentów SGH, członków Sekcji Wysokogórskiej klubu turystycznego TRAMP, który w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia w pierwszych dniach sierpnia 2008 zaatakuje swój pierwszy siedmiotysięcznik.
Szczyt Niepodległości to najbardziej znana góra Kirgistanu w paśmie Pamiru. Wznosi się na wysokość 7134 m n.p.m.. Jest jednym z pięciu szczytów Śnieżnej Pantery - najwyższych gór byłego ZSRR. Do 2006 roku obowiązywała bardzo popularna do tej pory nazwa Pik Lenina. Pierwszy człowiek stanął na wierzchołku w 1928. Na naszą wyprawę przypada więc 80 lecie zdobycia góry!
Akcja górska zajmie około dwóch tygodni. W tym czasie będziemy zmagać się z lodowcami, szczelinami, ścianami, chorobą wysokościową i wyjątkowo niskimi temperaturami. Przed zdobyciem szczytu w ciągu kilku godzin musimy pokonać siedmiokilometrową grań szczytową. Będziemy się wspinać drogą klasyczną przez Pik Razdielnaja (6148m), po drodze założymy trzy obozy pośrednie.
Co nas czeka
Aklimatyzację górską zdobędziemy w sąsiedniej republice - Tadżykistanie. W lipcu, trzy tygodnie spędzimy na działalności górskiej w trzech różnych rejonach Pamiru. To pasmo jest w pewnym sensie sercem gór Azji, bo to tutaj łączą się Tien-Szan od północy, Kunlun od wschodu, Hindukusz i Karakorum od południa. Krajobrazy potężnych, suchych, bezdrzewnych dolin, gigantycznych lodowców, niedostępnych szczytów i niebezpiecznych przełęczy zachwycają tak bardzo, że każdy kto choć raz ujrzy Pamir na własne oczy, musi tam wrócić. Wiemy o tym doskonale, bo w 2006 penetrowaliśmy nieznane polskim podróżnikom pasmo Kiczi-Ałaju w kirgiskim Pamirze. Wtedy narodził się pomysł tej wyprawy.
W Pamirze dotrzemy do największego nie-arktycznego lodowca świata Lodowca Fedczenki. Wykąpiemy się w jeziorze Sarez-Kol położonym na wysokości 3263m w samym sercu tych gór. Jezioro to powstało trochę przez przypadek, gdy w 1911 na skutek wstrząsu sejsmicznego zator skalny zatrzymał bieg rzeki Murghab.
Sprawdzianem generalnym przed atakiem na Szczyt Niepodległości będzie wspinaczka na Pik Majakowskiego wznoszącego się na 6096 m n.p.m., z wierzchołka którego rozciąga się jedna z najładniejszych panoram na cały Pamir oraz afgański Hindukusz.
W te niezwykłe miejsca dotrzemy transportem kombinowanym po jednej z najwyżej położonych dróg świata - słynną Pamir Highway łączącą Kirgistan z Afganistanem. Jej kulminacja sięga 4655 m n.p.m., a na odcinku ponad 400 km prowadzi wzdłuż granicy z Afganistanem, w tym przez niezwykle widokową dolinę Wachanu gdzie Pamir łączy się z Hindukuszem.
Tadżykistan to najbiedniejsza z republik środkowoazjatyckich. Zaraz po uzyskaniu niepodległości od ZSRR pogrążył się w wieloletniej, krwawej wojnie domowej. Za czasów afgańskich Talibów był rejonem przerzutu narkotyków z Afganistanu, a niektórzy utrzymują, że w niedostępnych dolinach górskich odbywały się szkolenia fundamentalistów islamskich.
ZESPÓŁ:
Emilka Gaweł, 24 lata, Ostrowiec Św.
Marta Rękas, 20 lat, Lublin
Maciek Dziasek, 23 lata, Warszawa
Maciek Jankowski, 23 lata, Warszawa
Wojtek Paczos, 24 lata, Lublin
Jacek Staroszczyk, 24 lata, Warszawa
Michał Wojciechowski, 24 lata, Warszawa
Studiujemy w SGH, jesteśmy członkami Sekcji Wysokogórskiej Klubu Turystycznego TRAMP (
www.tramp.waw.pl), gdzie połączyły nas wspólne pasje: podróżowanie i góry. Pierwsze doświadczenia zdobywaliśmy na szlakach polskich Beskidów i Tatr, a także w górach ukraińskich, słowackich i rumuńskich. Wreszcie przyszedł czas wypraw w dalekie i nieznane. Łącznie odwiedziliśmy 4 kontynenty, przeszliśmy blisko 20 różnych pasm górskich, poznając nowe, obce kultury.
PATRONI:
Extreme-Magazyn (www.extreme-magazyn.pl)
Onet.pl
Odyssei.com
Turnia.pl
Podróżnik.net
Geozeta.pl
TREKandMORE.pl
Transazja.pl
KONTAKT:
Organizator:
Klub Turystyczny Ekonomistów TRAMP przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie
Koło PTTK nr 26
www.tramp.waw.pl
tramp@sgh.waw.pl
Wojciech Paczos
e-mail: w.paczos w domenie gmail.com
509-631-532
Marta Rękas
e-mail: mrekas w domenie gmail.com
504-174-671