|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Dhaulagiri Expedition 2009
Dhaulagiri ( 8167 m.n.p.m) nazwa szczytu, oznaczonego przez Indyjską Służbę Topograficzną numerem XLII, wywodzi się z dwóch sanskryckich wyrazów – Dhavala Giri – i oznacza Białą Górę i jest 7 -mym co do wielkości szczytem Świata zaliczany do tzw. „Korony Himalajów” czyli do 14 największych ośmiotysięczników Ziemi a który będzie naszym najbliższym celem naszej wyprawy. Szczyt Dhaulagiri, który uważany jest za jeden z trudniejszych i niebezpieczniejszych ośmiotysięczników (zginęło już na nim około 60 osób), od pierwszych pomiarów w 1818 r. aż do połowy XIX w. uznawany był za najwyższą górę świata. Zdobyty dopiero w 1960 r. przez wyprawę szwajcarską (Kurt Diemberger, Ernst Forrer, Albin Schelbert oraz Szerpowie Nima Dorjee i Nawang Dorjee) w składzie której znaleźli się również dwaj Polacy: Jerzy Hajdukiewicz i Adam Skoczylas. Nie dotarli oni na sam szczyt, jednakże jako jedyni Polacy w historii uczestniczyli w pierwszej zwycięskiej wyprawie na ośmiotysięcznik. 18 maja 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Jezierski dokonali pierwszego polskiego wejścia a pięć lat póżniej 21 stycznia 1985 r Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka zdobyli jako pierwsi Dhaulagiri zimą.
Nasza ekspedycja wyrusza z Polski 17 marca 2009 do Kathmandu a z tamtąd karawaną do bazy na 4770m.n.p.m. gdzie spędzimy w Himalajach 2 miesiące, wchodzimy tzw. Drogą Normalną od strony północno – wschodniej w 6 osobowym składzie: Anna Czerwińska, Zbigniew Bąk, Aleksandra Ihnatowicz, Justyna Szepieniec, Piotr Morawski, Peter Hamor. Podobno najtwardsze charaktery u ludzi kształtują oceany, pola bitwy i górskie szczyty, obyśmy nie byli wystawieni na najcięższe próby...
UCZESTNICY WYPRAWY
Anna Czerwińska
Organizatorka i kierownik wyprawy
Od 30 lat wspina się w Tatrach, Alpach, Karakorum i Himalajach. Pierwsza Polka, która zdobyła "Koronę Ziemi" czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zdobywczyni sześciu głównych ośmiotysięczników oraz dwóch ośmiotysięcznych wierzchołków bocznych. Najstarsza kobieta której w 2000 r. udało się stanąć na szczycie Mt. Everestu.
Ukończyła wydział Farmaceutyczny na Akademii Medycznej w Warszawie. Po trzech latach studiów doktoranckich otrzymała tytuł Doktora Nauk Farmaceutycznych. Krótko pracowała w służbie zdrowia skąd uciekła, żeby zająć się robotami wysokościowymi. Jej hobby to rafting i kajaki. A zawód..: "to wchodzenie na najwyższe, górskie masywy globu".
Anna Czerwińska Jest autorką sześciu książek, w których relacjonuje swoje wyprawy:
"2x Matterhorn", "Trudna Góra Rakaposhi", "Broad Peak - tylko dwie", "Nanga Parbat - góra o złej sławie", "Groza wokół K2", "Korona Ziemi". Ostatnio ukazała się nowa książka Anny Czerwińskiej z serii "Górfanka" pt. "ABC w skale i lodzie".
Ola Ihnatowicz
Członek Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Uczestniczka wyprawy Dhaulagiri 2008.
Do tej pory wspinała się głównie w Tatrach (latem i zimą), ale także w skałach na terenie Polski i UK. Uczestniczyła w trekkingu towarzyszącym wyprawie Broad Peak/ K2 (2007). Jest pasjonatką wielu dyscyplin sportowych: od ski-touringu i snowboardingi,przez bouldering, po kolarstwo górskie.
Justyna Szepieniec
Drogi w Tatrach latem i zimą, wspinanie w Alpach. Uczestniczyła w wyprawach na Dhaulagiri (2008), Aconcagua i Cho Oyu.
Zbigniew Bąk
Podróżnik, alpinista, płetwonurek, fotograf
Dariusz Jasiński
Aktywny życiowo, pasjonat gór. Na co dzień działa w Stowarzyszeniu Katolickim, pomaga innym ludziom w wychodzeniu
z trudności życiowych. Idzie w trekkingu wyprawowym.