|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Studencka Ekspedycja Naukowa "Jakucja - Góry Czerskiego 2007"
ORGANIZATORZY PROJEKTU:
Koło Naukowe "Koło Młodych Geologów" przy Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego
Koło Naukowe Studentów Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska przy Uniwersytecie Warszawskim
UCZESTNICY EKSPEDYCJI:
Marta Sadowska - lat 22, studentka trzeciego roku geologii na Uniwersytecie Warszawskim. Miłośniczka gór wszelakich, od polskich Tatr po alpejskie szczyty. Jej pasją jest nie tylko trekking i alpinizm, lecz także badania terenowe mające na celu pogłębianie wiedzy na temat genezy pasm górskich. Nigdy nie wyjeżdża bez kompasu geologicznego. Aktywnie działa w Kole Młodych Geologów, organizując wiele bliższych i dalszych wypraw. W zeszłym roku, kierując realizacją studenckiego projektu naukowego, przez pięć tygodni przemierzała bezdroża Islandii, prowadząc badania geologiczne w najbardziej niedostępnych terenach wyspy, by następnie udać się na Matterhorn. Cały czas poszukuje dla siebie nowych wyzwań, którym w tym roku mają być Góry Czerskiego.
Michał Korniluk - lat 21, student drugiego roku Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim. Wiceprezes Koła Naukowego MSOŚ, członek Koła Młodych Geologów. W młodości intensywnie trenował lekkoatletykę. Obecnie sport jest nieodłączną częścią jego życia: od jazdy na rowerze przez żeglarstwo, kajakarstwo, aż po narciarstwo i snowboard. Zapalony wędkarz, a przede wszystkim ornitolog - amator i fotograf przyrody. Członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, wielokrotny uczestnik obozów obrączkowania ptaków (Akcja Bałtycka, Kuling).
Michał Prokurat - lat 23, student trzeciego roku Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zapalony żeglarz. Jako sternik jachtowy od wielu lat żegluje po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich i Morzu Bałtyckim od wybrzeży Polski aż po Szwecję. Jako instruktor żeglarstwa pracował w firmach WANDRUS i R.T.KLIVER. Członek Koła Młodych Geologów, uczestnik wielu wyjazdów krajowych. Z zamiłowaniem uprawia trekking górski. Przemierzył wszystkie polskie pasma górskie, od Sudetów, poprzez Góry Świętokrzyskie, Beskidy, Tatry aż po Bieszczady.
Rafał Nawrot - lat 22, student drugiego roku Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno - Przyrodniczych na Uniwersytecie Warszawskim, na kierunku geologia. Prezes Koła Młodych Geologów. Stara się łączyć zacięcie podróżnicze z pasją geologa. W czasie wielu wypraw geologicznych odwiedził między innymi dwukrotnie Madagaskar - spędzając tam w sumie ponad trzy miesiące, kierując w tym czasie realizacją studenckiego projektu naukowego oraz pomagając w badaniach terenowych w trudno dostępnych rejonach "czerwonej wyspy", realizowanych ramach grantu Komitetu Badań Naukowych. Przemierzył również hiszpański interior, ukraińskie Gorgany i wschodnią Rumunię.
MIEJSCE I CZAS REALIZACJI PROJEKTU:
9.VII.07 - 11.IX.07 - część terenowa badań: Północno-wschodnia Jakucja (Republika Sacha), oraz zachodnia część Obwodu Magadańskiego (Federacja Rosyjska) - Góry Czerskiego (Masyw Buordach) oraz okolice Burustach, Susumanu i Magadanu.
Góry Czerskiego to najwyższe pasmo Syberii Wschodniej położone w Republice Sacha i Obwodzie Magadańskim - o długości około 1500 km i z najwyższym szcztem - Pobedą, o wysokości 3147 m n. p. m.
Trasa naszego przejazdu - łącznie 8300 km
CELE NAUKOWE EKSPEDYCJI:
Założenia naukowe niniejszego projektu podzielić można na trzy zasadnicze części:
> pomiary tektoniczne i analizę strukturalną strefy wielkiego uskoku przesuwczego Ulakhan, przecinającego Masywu Buordach w Górach Czerskiego;
> badania dotyczące metod i skali eksploatacji złóż złota i wynikającej z niej degradacji środowiska naturalnego na terenie Obwodu Magadańskiego i momskiego ułusu;
> obserwacje ornitologiczne rejonu Masywu Buordach, mające na celu aktualizację danych o strukturze przestrzennej, ilościowej i jakościowej ptasich zespołów Gór Czerskiego oraz określenie wpływ kopalń złota w dolinach rzecznych na lęgowiska ptaków wodnych.