|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Spitsbergen 2007 - naukowa ekspedycja UAM
Wyprawa na Spitsbergen, położony daleko za północnym kołem podbiegunowym, organizowana jest przez Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, a ściślej przez Instytut Paleogeografii i Geoekologii. Będą brali w niej udział pracownicy Instytutu, ale również i ja -
Kuba Małecki, student geografii:
-ur. 1985 w Poznaniu,
-student III roku geografii,
-miłośnik astronomii, geologii, geografii, podróży, gór i mrozów.
Spitsbergen był moim marzeniem od początku studiów, od kiedy dowiedziałem się, że badacze z mojego wydziału odwiedzają regularnie tę arktyczną wyspę. W końcu postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i porozmawiać z zaangażowanymi w to przedsięwzięcie pracownikami uczelni. W końcu otrzymałem zgodę na uczestnictwo w ekspedycji :-)
Cel
Podczas wyprawy będę zbierał materiał na moją pracę magisterską. Będzie ona traktować najprawdopodobniej o samych lodowcach, polach lodu lub śniegu i ich zanikaniu w trakcie spitsbergeńskiego lata. Ponieważ interesuję się turystyką górską moim osobistym celem jest trekking po okolicy naszej stacji badawczej, która położona jest w środkowej części wyspy. Spitsbergeńkie góry to dzicz, nie uświadczysz tam szlaków i schronisk, a jedynie lód i wiatr. Obecna działalność człowieka ograniczona jest do kilku małych osad rozsianych po wyspie, dlatego przyroda jest nie przekształcona przez ludzi, a powietrze krystalicznie czyste. To będzie niesamowite doświadczenie!
Marzy mi się spotkanie z niedźwiedziem polarnym i jego sfotografowanie, w czym pomoże mi wędrowanie po okolicach stacji. Oczywiście zrobię wszystko, abym wyszedł z tego spotkania bez uszczerbku na zdrowiu fizycznym i psychicznym, żeby zdać relację i pokazać zdjęcia z mojej arktycznej przygody ;-) Szczegółowych planów nie mam i każda wycieczka będzie spontaniczna.
Termin i transport
Ekspedycja rozpoczyna się 29 czerwca, a kończy 23 sierpnia. Jak się dostanę do naszej stacji? Samolotem z Poznania, Oslo lub Tromso, a potem statkiem z Longyearbyen - stolicy Spitsbergenu.
Wyprawa trwa blisko 2 miesiące. Podczas wyjazdu mieszkać będę w małej traperskiej chatce o nazwie Skottehytta wraz z pozostałymi uczestnikami wyprawy. Będzie to lato, tak więc czeka mnie najdłuższy dzień w życiu, bo trwać będzie nieprzerwanie dzień polarny.