|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Od Zwrotnika Koziorożca do granicy Oceanów - wyprawa do Afryki
INFORMACJE OGÓLNE
Przyszedł czas zrealizować kolejne, po Australii i Chinach, podróżnicze wyzwanie, jakim tym razem będzie dla nas Czarny Ląd. Naszym łupem padnie afrykański odcinek Zwrotnika Koziorożca i 3 państwa rozpościerające się wzdłuż niego - Namibia, Botswana i RPA. Zamierzamy odkryć wszystkie skarby tej ziemi, naszej uwadze nie umkną także dwa oblewające Afrykę Oceany - Indyjski i Atlantyk.
PLAN WYPRAWY
Przedsięwzięcie planowane jest na marzec 2008 i trwać będzie do maja tegoż roku. Wyprawę rozpoczniemy w Niemczech, skąd samolotem wyruszymy do Afryki.
Główne punkty wyprawy:
NAMIBIA
- Windhoek - jedna z najwyżej położonych stolic świata (1700m n.p.m)
- Pustynia Namib - najstarsza na świecie (80 mln lat)
- Okolice Sossusvlei - najwyższe wydmy na świecie (diuny, nawet do 320 metrów)
- Park Narodowy Etoscha - bogata flora i fauna, na powierzchni 22270 km kw.
- Fish River Canyon - największy kanion w Afryce (drugi na świecie po Kolorado)
- Masyw górski Brandberg - najwyższy szczyt Namibii - Konigstein (2573 m n.p.m.)
BOTSWANA
- Kotlina Kalahari - półpustynnej kotliny leżącej m.in. na terytorium tych 3 państw
- Delta Okawango - największa na świecie śródlądowa delta
- Gaborone - stolica kraju
- Tsodilo - malowidła prehistoryczne (tzw. 'Luwr Pustyni') wpisane na Listę UNESCO
REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI
- Pretoria - stolica najbogatszego państwa kontynentu
- Johannesburg - miasto położone na wysokości 1753 m n.p.m.
- Góry Przylądkowe
- Parki Narodowe Gór Smoczych
- Granica Oceanów - Przylądek Igielny
ZAŁOŻENIA I CELE
Swego rodzaju kompasem, linią odniesienia naszej wędrówki, będzie Zwrotnik Koziorożca. Właśnie wzdłuż Zwrotnika planujemy przemierzyć afrykański ląd, by ujrzeć dwa wybrzeża kontynentu i dwa oblewające go Oceany (Atlantyk i Indyjski). Zamierzamy także dotrzeć do hydrograficznej granicy tychże Oceanów – Przylądek Igielny, okolice południka 20?E. W trakcie wyprawy przyjrzymy się, by następnie ze sobą porównać, oblicza 3 afrykańskich Republik. Dołożymy wszelkich starań, by wyodrębnić i udokumentować różnice związane zwłaszcza z minioną przynależnością do państw europejskich (wpływy niemieckie w Namibii, angielskie w Botswanie i RPA). Interesują nas wszelkie zachowane formy europejskości w Południowej Afryce, a także sposób koegzystowania przez wieki tych dwóch wielkich kultur (europejska i afrykańska). Miejsca, do których się wybieramy były przecież areną międzynarodowego i międzykulturowego dialogu, prowadzonego bezpośrednio, „face to face”.
Każde z tych państw oferuje szereg bezprecedensowych atrakcji, z których postaramy się nie pominąć ani jednej. Liczne Parki Narodowe już od lat znajdują się na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO, co jest niezaprzeczalnym dowodem na to jak fascynujące są te tereny, zarówno pod względem krajobrazowym, przyrodniczym, jak i kulturowym. Pragniemy także uwiecznić na fotografiach i słowem (relacje, artykuły, felietony) te unikalne zakątki świata, z ich niezwykłymi mieszkańcami i kulturą, te niezapomniane chwile i przeżycia.
UCZESTNICY
Arleta Boncol - 24 lata. Kulturoznawca, ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim. Stypendystka na Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy). Z zamiłowania podróżniczka oraz autorka relacji, artykułów i felietonów. Na swoim koncie ma samodzielną wyprawę do Chin, a także liczne podróże po Europie.
Tomasz Boncol - 29 lat. Informatyk, ekonomista i wyczynowy sportowiec w jednym. Uwielbia podróże, ma już za sobą wyprawy do Australii i Azji. Także europejskie wyjazdy przynoszą mu mnóstwo satysfakcji. Z pasją oddaje się fotografowaniu ciekawych i urokliwych miejsc kuli ziemskiej.
Jeśli nasze plany wzbudziły i Państwa entuzjazm czy zainteresowanie, zapraszamy do własnego wkładu w nasze przedsięwzięcie, w formie patronatu czy też sponsoringu.
KAŻDE wsparcie z Państwa strony (finansowe i rzeczowe), jest dla nas BEZCENNE i zostanie odnotowane we wszystkich materiałach promocyjnych wyprawy.
Więcej informacji na stronie:
www.boncol.com/afryka