|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Skandynawia 2008
Latem roku 2008 planujemy jako grupa Wielkie Wyprawy (
wielkiewyprawy.eu) odbyć liczącą 4500km i trwającą 7 tygodni wyprawę rowerową poprzez kraje skandynawskie. Planowana data rozpoczęcia to drugi tydzień sierpnia 2008. Na trasie wyprawy znajdą się Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, oraz Niemcy. Cele przedsięwzięcia obejmują zarówno sam wyczyn pokonania długiej i technicznie trudnej trasy, jak i poznanie oraz fotograficzne udokumentowanie kultury, architektury oraz malowniczej przyrody krajów Półwyspów Skandynawskiego oraz Jutlandzkiego.
Ogólny zarys etapów podróży przedstawia się następująco:
- Rozpoczęcie wyprawy w Świnoujściu i podróż w kierunku północno-zachodnim niemieckim wybrzeżem Bałtyku.
- Odwiedzenie na terenie Danii licznych średniowiecznych zamków i twierdz, dotarcie do Kopenhagi.
- Przekroczenie najdłuższego w Europie mostu wiszącego łączącego duńskie wyspy Fionię oraz Zelandię.
- Pokonanie odznaczających się duża trudnością odcinków górskich w norweskiej części Gór Skandynawskich.
- Dotarcie do skalistych wybrzeży Morza Północnego oraz najdłuższego w Europie fiordu, liczącego 204km Sognefjord.
- Piesza wędrówka po największym w kontynentalnej Europie lodowcu – Jostedalsbreen.
- Zapoznanie się z tradycyjną architekturą Skandynawii w Bergen, mieście znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
- Podróż Górami Skandynawskimi w kierunku wschodnim, poprzez norweską stolicę skoków narciarskich Trondheim, oraz dalej poprzez Szwecję w kierunku Zatoki Botnickiej.
- Poznanie i fotograficzna dokumentacja bogatych w ogromne jeziora i lasy terenów Finlandii w drodze do Helsinek.
Trasa wyprawy
POLSKA
Start ze Świnoujścia
NIEMCY
Greiswald – Rostock – Lubeck – Kiel – Flesburg
DANIA
Aabenraa - Kolding - Odense – Nyborg – Roskilde - Kopenhaga
SZWECJA
Malmö – Helsingborg – Halmstad – Strömstad - Fredrikstad – Göteborg
NORWEGIA
Oslo – Gol – Geilo – Haugastøl – Freteim – Voss - Bergen – Knarrvik – Sande – Førde – Byrkjelo – Stryn – Skora – Grande – Eidsdalen – Åndalsnes – Afarnes – Eidsvåg – Sundalsøra – Ålvund – Rykkjem – Skei – Orkanger – Trondheim
SZWECJA
Östersund – Strömsund – Ramsele – Junsele – Hembygdparken – Lycksele – Skellefteå – Luleå
FINLANDIA
Kemi – Oulu –Kärsämäki – Viitasaari - Äänekoski – Jyväskylä - Jämsä – Lahti – Helsinki
Uczestnicy
Robert Krawiec - student III roku fizjoterapii na poznańskiej AWF. Od 11 lat uprawia wyczynowo kajakarstwo, początkowo w klubie „BAZA” Mrągowo, a obecnie „POSNANIA” Poznań. Jest także zawodnikiem kadry polski, zdobywając zarówno za równo zawodach krajowych jak i międzynarodowych miejsca medalowe, włącznie z srebrnym medalem na Mistrzostwach Europy w roku 2004. Poza kajakarstwem i kolarstwem uprawiał karate i narciarstwo biegowe. Do jego zainteresowań należy oprócz tego szeroko pojęta turystyka oraz fotografia.
Radek Krawiec - student V roku informatyki oraz I roku etnolingwistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Zainteresowanie Skandynawią wyniósł z pobytu na wymianie studenckiej w fińskim Oulu, gdzie rozpoczął naukę języka fińskiego, a później także szwedzkiego. Oprócz języków obcych do jego zainteresowań należy fotografia i turystyka aktywna. Przez szereg lat uprawiał takie dyscypliny jak karate, pływanie oraz naturalnie jazdę rowerem.
Wojciech Urbański - student V roku leśnictwa na poznańskiej Akademii Rolniczej. Fascynacja dziką przyrodą zapoczątkowana została we wczesnej młodości, kiedy to był członkiem harcerstwa. Wyniósł stamtąd wiele umiejętności przydatnych podczas podpatrywania i badania fauny i flory, które to zainteresowania stały się bodźcem do podjęcia studiów na kierunku leśnictwo. W swoich zainteresowaniach łączy podróże z takimi formami aktywności fizycznej jak kajakarstwo, jazda rowerem oraz trekking.
Łukasz Niedźwiedzki – student I roku studiów magisterskich na kierunku Inżynieria Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Wcześniej uzyskał tytuł inżyniera ochrony środowiska w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Od dzieciństwa aktywnie uprawiał turystykę w połączeniu z jazdą rowerem, kajakarstwem oraz wędrówkami pieszymi. Jego wielką pasją jest przede wszystkim fotografia przyrodnicza i krajobrazowa.