|
Organizujesz niecodzienną wyprawę? Zapraszamy do współpracy z GEOZETĄ!
Napisz do nas i opisz cel, założenia, trasę, skład osobowy itp.
Pisz na adres:
|
Wyprawa Kokshaal Too 2009
W połowie sierpnia br. organizujemy górską wyprawę w Kirgiski Tien Shan, w Zachodni Kokshaal Too - dziewiczy rejon położony na granicy Kirgistanu i Chin. Wyprawa została wpisana w oficjalny kalendarz Polskiego Związku Alpinizmu. Rozpocznie się 16 sierpnia 2009 i potrwa cztery tygodnie.
Cele wyprawy
Naszym celem jest poprowadzenie nowej drogi w masywie szczytu Kyzyl Asker (5842m n.p.m.) oraz eksploracja dolin i lodowców masywu. Dotychczas w tym rejonie działało tylko kilka wypraw alpinistycznych, głównie rosyjskich. Chcemy, poprzez swoją działalność, pozostawić polski akcent w tym ciekawym zakątku Azji.
Położenie geograficzne, inne
Region Zachodni Kokszal Tau należy do wielkiego łańcucha górskiego Tien Shan w Azji centralnej. Znajduje się on na pograniczu kirgisko - chińskim, pomiędzy jeziorem Issyk Kul na północy, a pustynią Takla Makan na południu. Wyjątkowość tych gór polega na znikomej eksploracji, znajduje się tam wiele dziewiczych szczytów przekraczających 5 tys. metrów, a najwyższe sięgają sześciu tysięcy.
Podstawową przyczyną słabej eksploracji rejonu jest trudność z dotarciem w góry. Niedostępność terenu spowodowana jest surowym klimatem oraz tym, że obszar jest niezamieszkały - nieliczni mieszkańcy regionu zostali wysiedleni w latach 50tych zeszłego stulecia z powodu napiętych relacji pomiędzy Związkiem Radzieckim i Chinami. Problemy polityczne zostały rozwiązane przez rząd Republiki Kirgistanu, który w drugiej połowie lat 90tych zrzekł się obszarów spornych. W ten sposób Zachodni Kokszal Tau stał się otwarty dla eksploratorów i alpinistów.
Niedostępność rejonu pozostawiła przyrodę w nieskazitelnej formie. W dolinach wśród rzek i jezior na kwiecistych łąkach żyją olbrzymie Muflony tienszańskie, dzikie konie i świstaki, wyżej w królestwie wiecznego śniegu i lodu znalazły swój dom endemiczne Śnieżne Pantery i Orły.
Kyzyl Asker 5842 m n.p.m.
O nas
Michał Kasprowicz, Uniwersytecki Klub Alpinistyczny UKA. Absolwent wydziału Geografii Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów fotografii w Warszawskiej Szkole Fotografii. Z zamiłowania przyrodnik, fotograf i alpinista. Autor wielu cennych letnich oraz zimowych Tatrzańskich przejść. Wspinał się w górach Norwegii, w Alpach i na Kaukazie. Brał udział w wyprawach w Andy, Pamir i Tien Shan, zdobył m.in. Pik Lenina (7134 m n.p.m.), Khan Tengri (7010m n.p.m.), Dych Tau (5204m n.p.m.) oraz Aconcaguę (6962 m.n.p.m.). W 2002 roku otrzymał nagrodę UKA imienia Łukasza Wajsa za osiągnięcia wspinaczkowe w górach Kaukazu i Tien Shan. Od 2007 roku instruktor wspinaczki sportowej AWF.
Wojciech Ryczer, Klub Wysokogórski Warszawa, UKA. Rocznik 80, z profesji inżynier w branży telekomunikacyjnej. Podstawę jego egzystencji stanowią dwie pasje – wspinanie i fotografia. Wspina się wszechstronnie od 9 lat. Autor wielu wartościowych przejść w rejonach skalnych i górskich, latem oraz zimą. Odwiedził Tatry, Alpy, góry Kaukazu (Dych Tau 5204m n.p.m), Tien Shan (Khan Tengri 7010m n.p.m). Alpejskie osiągnięcia ostatnich lat to trudne drogi w masywie Mont Blanc: Droga Cassina na Grandes Jorasses (lipiec 2006) oraz droga 'Ginat' na Les Droites (marzec 2009). Członek Teamu HiMountain. Fotografuje od 8 lat: laureat konkursów, autor zdjęć do Kalendarza Wspinaczkowego 2009, autor foto-bloga
rajczer.digart.pl
Rafał Zając, Wrocławski Klub Wysokogórski. Wspina się od 1992 r., obecnie jeden z najaktywniejszych wspinaczy zimowych na Dolnym Śląsku. Otrzymał wyróżnienie Karkonoskiego Klubu Wysokogórskiego dla najaktywniejszego wspinacza w sezonie zimowym 2004/2005, nagrodę KW Wrocław im. Jurka Dudkowskiego za działalność wspinaczkową w 2007 r. Osiągnięcia sportowe : pierwsze polskie przejście diretissimy południowej ściany Caraz I (6025m n.p.m) w Andach Peruwiańskich. Pierwsze polskie przejście drogi Colton-Brooks na północnej ścianie Les Droites w Masywie Mont Blanc, w marcu 2009.
Sponsorzy i patroni